Top 20 món đặc sản Gia Lai làm quà ngon – rẻ, ai ai cũng mê

Çfarë dhuratash për të blerë në Gia Lai është ndoshta një pyetje e zakonshme për shumë turistë kur vijnë në këtë tokë me diell dhe me erë. Gia Lai ka shumë specialitete të ndryshme dhe pjata të shijshme, por nëse po kërkoni të blini dhurata për të dashurit tuaj në shtëpi, atëherë ju lutemi referojuni listës së 20 specialiteteve Gia Lai si dhuratat më unike në përmbajtjen e artikullit më poshtë.

Top 20 specialitetet Gia Lai si dhuratat më unike

Katalogu i përmbajtjes

Një ditë viçi në Gia Lai

Beef 1 sunny është specialiteti Gia Lai si një dhuratë që nuk mund të jetë më e përshtatshme për askënd. Kombinimi i mishit të viçit një diell i zhytur me kripë të milingonave endëse është bërë një kulturë unike kulinare karakteristike për banorët vendas në Gia Lai.

Mishi i viçit duhet të zgjidhet nga lopët në malet Krong Pa që janë me rreze të lirë dhe kullosin në bar. Zgjedhja e një cope mishi për të përgatitur këtë pjatë specialiteti duhet të jetë pjesa më e dobët dhe më e freskët e mishit që duhet të pritet në copa të holla dhe të marinohet me erëzat e nevojshme si djegës, xhenxhefil, hudhër … më pas të nxirret të thahet në diell për 1. ditë për ta bërë mishin më të mirë.Gjuajtur dhe futur në një qese magazinimi.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Lopë një diell

Njerëzit e Gia Lai kanë një mënyrë shumë të veçantë të të ushqyerit që është të hanë mish viçi të kombinuar me kripë të milingonave endëse, gjethe, fruta yjesh dhe banane të mprehta. Ëmbëlsia e viçit e kombinuar me kripën e yndyrshme dhe të yndyrshme të milingonave shërbehet me disa feta perimesh për të ndihmuar në uljen e mërzisë. Nëse nuk janë vezët e milingonave, është e pamundur të gjesh një kombinim më të përsosur se kaq.

 • Adresa për të blerë lopë me një fuqi: Zonja Ba viçi i tharë, 154 Phu Dong, qyteti Pleiku, provinca Gia Lai.
 • Çmimi referencë: nga 500,000 VND/ 1 kg

Gia Lai Honey

Mjalti ndoshta nuk është i huaj për shumë njerëz. Por toka e Gia Lait është me fat që mund të kultivojë mjaltë të shijshëm, të artë dhe të ëmbël. Bletët këtu thithin nektarin e luleve të kafesë dhe luleve të gomës. Në sezonin e luleve, mijëra bletë punojnë me radhë, duke na sjellë një produkt mjalti që konsiderohet kuintesenca e natyrës. Kjo është një dhuratë udhëtimi Gia Lai e përshtatshme për të gjithë.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Gia Lai Honey

Nëse vizitoni Gia Lai-n dhe sillni si dhuratë një shishe mjaltë të egër, njerëzit në shtëpi duhet të jenë shumë të lumtur.

 • Adresa për të blerë mjaltë Gia Lai: Tregu Qendror Pleiku, Dien Hong Ward, Qyteti Pleiku, Provinca Gia Lai
 • Çmimi referencë: nga 300,000 VND/shishe

Avokado Gia Lai

Jo vetëm Dak Lak ka avokado, por avokado Gia Lai është po aq e famshme. Në Gia Lai, avokado është e njohur pas kafesë dhe piperit. Karakteristikat e avokados Gia Lai janë aromatik, fleksibël, lëkurë e hollë, fara të vogla, veçanërisht fruta shumë të mëdha. Përgatitja e pjatave nga avokado është shumë e thjeshtë, mund të bëni smoothie, sallata, turshi sheqeri ose të shtoni pak salcë peshku.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Avokado Gia Lai

Tham Khảo Thêm:  Top 15 món đặc sản Phan Rang thơm ngon, hấp dẫn

Çfarë të blini në Gia Lai? Nëse nuk merrni aeroplan, udhëtoni jo shumë larg, mund të zgjidhni të blini disa kilogramë avokado. Jam i sigurt se të gjithë në shtëpi do ta pëlqejnë atë.

 • Vendi i blerjes: Tregu Qendror Pleiku, adresa: reparti Dien Hong, qyteti Pleiku, provinca Gia Lai.
 • Çmimi referencë: nga 40,000 VND/kg

Kafe nuselalë Gia Lai

Duke iu referuar Gia Lait, por të anashkalosh specialitetin e Gia Lait si dhuratë është kafe, është pak e kotë. Kafeneja Gia Lai është e famshme kudo për shijshmërinë dhe paratë e saj, veçanërisht kafen me nusel – dhurata numër 1 turistik Gia Lai këtu.

Kafja Weasel, e njohur edhe si Kopi luwak, është në të vërtetë kafe e plehut të vizonit. Kur hanë manaferrat e kafesë, ferret lëshojnë guaskën e jashtme, duke gëlltitur mishin dhe farat brenda. Ferret nuk mund t’i tresin kokrrat e kafesë, kështu që do t’i nxjerrin ato. Kokrrat e kafesë të lëshuara nga ferret janë fermentuar nga enzimat në stomakun e nuselales. Enzimat në stomakun e ferretit gjithashtu prishin strukturën e shijes, duke e bërë kafenë erë dhe pak çokollatë, të hidhur, por shumë të këndshme. Më pas njerëzit lajnë, thajnë dhe ruajnë në kushte të përshtatshme me lagështi nga 10 deri në 12%.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Kafe nuselalë Gia Lai

Duhen 10 kg kafe të freskët për të prodhuar 1 kg kafe nuselale. Kjo është arsyeja pse çmimi i kësaj lloj kafeje është shumë i shtrenjtë. Por siç thashë më lart, një mënyrë kaq e vështirë prodhimi ia vlen edhe paratë, apo jo?

Telefononi » :

 • Adresa: 9 Nguyen Thai Hoc, qyteti Pleiku, provinca Gia Lai
 • Çmimi referencë: nga 1,200,000 VND/kuti 125 gram

Kripë e milingonave endëse Gia Lai

Përveç kafesë me nuselalë, kripa e milingonave endëse është një nga specialitetet e Gia Lait si një dhuratë tërheqëse që shumë pak lokalitete e kanë. Sepse, milingonat endëse janë kafshë që jetojnë vetëm në zonën e Krong Pa (Gia Lai). Kripa e bërë nga kjo milingonë ka një shije shumë të veçantë.

Milingonat dhe vezët e milingonave kapen nga banorët vendas me raketa të gjata, pastaj lahen, thahen dhe piqen. Pasi milingonat të jenë pjekur, njerëzit shtojnë një shumëllojshmëri shijesh dhe më pas i përziejnë së bashku derisa të jenë të lëmuara dhe më pas i kthejnë për të gjuajtur përsëri. Kështu përfundoi gjellën e kripur me 1 – 0 – 2.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Kripë e milingonave endëse Gia Lai

Emri tingëllon i vështirë për t’u ngrënë, por sapo të keni ngrënë kripë të milingonave endëse, patjetër që do ta mbani mend përgjithmonë. Shija e kripës është e kripur, e kombinuar me një thartirë të lehtë për shkak të lëngut që përmbahet në barkun e milingonës që depërton në përzierje. Mishi i yndyrshëm i milingonave, së bashku me aromën e të gjitha llojeve të aromave, formon një shije jashtëzakonisht tërheqëse. Epo, milingonat endëse të kripura me një lopë ose fruta me diell janë shumë të përshtatshme.

Çfarë dhuratash blen turizmi Gia Lai? Kripa e milingonave endëse prodhohet aktualisht në një kuti të bukur, ndaj është shumë e përshtatshme që ju të blini pak për të dashurit tuaj në shtëpi.

 • Pika e sugjeruar e blerjes: Tregu Qendror Pleiku, Dien Hong Ward, Qyteti Pleiku, Provinca Gia Lai
 • Çmimi referencë: nga 250,000 VND/250 gram
Tham Khảo Thêm:  Cuốn hút với những địa điểm ăn đặc sản Ninh Thuận “ngon miễn chê”

Verë e specializuar Gia Lai

Çfarë duhet të blini në turizmin Gia Lai? Kur vini në Gia Lai, mos harroni të blini disa kavanoza me verë. Vera e kanaçeve është një specialitet i Gia Lai, duke e bërë atë një dhuratë shumë të përshtatshme për festa dhe Tet. Bleva një dhuratë nga turizmi Gia Lai për t’ia bërë babait tim, jam i sigurt se të gjithë do ta pëlqenin gjithashtu.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Gia Lai Can Vere

Ndryshe nga provincat malore veriore që shijojnë verën nga misri ose orizi, njerëzit e Gia Lai preferojnë bo bo dhe meli. Maja e verës përpunohet në mënyrë të hollësishme nga njerëzit këtu nga gjethet e pyllit, ilaçet tradicionale, etj., kështu që vera e përfunduar ka një aromë unike unike që është e pagabueshme. Gjatë festës Tet, vera prodhohet në tuk ose kavanoza zie për formalitet, dhe gjatë ditëve të javës, vera prodhohet në kavanoza goxha të vegjël për t’u pirë më lehtë.

 • Blini verë në kanaçe në dyqanin Ruou Can, 10 Le Duan, Chu A, Pleiku, Gia Lai.
 • Çmimi referencë: nga 300,000 VND/shishe

Fidanet e thara të bambusë Gia Lai

Specialiteti Gia Lai si dhurata më e lehtë për t’u blerë duhet të përmend lastarët e tharë të bambusë. Fidanet e thara të bambusë Gia Lai janë një specialitet i famshëm afër dhe larg që pothuajse të gjithë e njohin. Fidane bambuje me cilësi të lirë tonik, kjo është një dhuratë e shkëlqyer për çdo mysafir.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Fidanet e thara të bambusë Gia Lai

Fidanet e bambusë Gia Lai mblidhen nga ose nga bambu, një pemë pa gjemba tipike e rajonit Mang Yang – Gia Lai. Çdo vit nga qershori deri në nëntor, njerëzit e Gia Lai ftojnë njëri-tjetrin në pyll për të gërmuar fidane bambuje. Fidanet e bambusë të sapombisur gërmohen, pastrohen, qërohen, priten dhe zihen për pak kohë. Prisni derisa lastarët e bambusë të marrin ngjyrë të verdhë të lehtë, më pas nxirreni të ftohet dhe më pas thajeni në diell, kështu që produkti i përfunduar do të jetë i plotë.

 • Pika e sugjeruar e blerjes: Tregu Qendror Pleiku, Dien Hong Ward, Qyteti Pleiku, Provinca Gia Lai
 • Çmimi referencë: nga 80,000 VND/kg

Gia Lai Ganoderma lucidum

Ganoderma lucidum është një barishte që nuk është e mirë vetëm për njerëzit e sëmurë, por edhe për njerëzit e zakonshëm që hanë Ganoderma lucidum. Toka e Gia Lait ka fatin të jetë e dhuruar natyrshëm me këtë dhuratë të çmuar dhe nëse nuk dini çfarë dhurate të blini në Gia Lai, Ganoderma lucidum do të jetë një sugjerim.

Kërpudha Gia Lai Reishi rritet kryesisht në pyllin e lashtë në rrethin Kbang. Kjo është një kërpudha krejtësisht natyrale, kështu që forma është e pabarabartë dhe jo aq me shkëlqim sa Ganoderma e zakonshme. Por për shkak të kësaj, ato janë jo toksike dhe cilësia 100% e garantuar.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Kërpudhat Linh Chi janë dhurata jashtëzakonisht ushqyese dhe të shtrenjta për turizmin Gia Lai

Ganoderma lucidum është një dhuratë e vlefshme, e përshtatshme për t’u blerë si dhurata turistike Gia Lai për gjyshërit. Për të blerë mund të shkoni në adresën e mëposhtme:

 • 102 Phan Dinh Phung, grupi 11, reparti Tay Son, qyteti Pleiku, provinca Gia Lai
 • Çmimi referencë: nga 360,000 VND/çantë
Tham Khảo Thêm:  Giáo án 5 hoạt động bài Chiếc thuyền ngoài xa

Karkaleca të thata të Tonle Sap

Një tjetër specialitet Gia Lai si dhuratë është karkaleca e thatë Bien Ho. Toka e Bien Ho nuk është vetëm një pikë e bukur check-in, por ky vend u ofron njerëzve të famshëm Gia Lai karkaleca të shijshme për të gatuar shumë pjata tërheqëse. Karakteristikat e karkalecave në Bien Ho nuk janë shumë të mëdha, sa një gisht i vogël, por shumë i ngushtë dhe topolakë.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Karkaleca të thata të Tonle Sap

Karkalecat e thata Bien Ho do të jenë një dhuratë për turizmin Gia Lai që pëlqehet nga nënat dhe gjyshet. Për të përpunuar karkalecat e thata në Bien Ho, njerëzit i lajnë karkalecat, i përpunojnë dhe më pas i thajnë për t’i ngrënë gradualisht. Mishi i karkalecit të kuq është i ëmbël natyral, prandaj është shumë i përshtatshëm për përpunimin e pjatave të ziera, supave…

 • Adresa për të blerë: Në tregun qendror Pleiku ose në dyqanet e specializuara këtu, çmimi është rreth 100,000 VND / kavanoz.

Suvenire Gia Lai

Përveç specialiteteve Gia Lai si dhurata, një dhuratë po aq tërheqëse turistike Gia Lai për motrat dhe gjyshet në shtëpi janë suvenirët. Sjellja e suvenireve Gia Lai për t’i mbajtur për një kohë të gjatë dhe për t’ju ndihmuar të kujtoni momentet e lumtura, kjo nuk është një ide e keqe.

Dyqanet e suvenireve të Gia Lai janë të përqendruara kryesisht në Pleiku. Edhe pse numri i dyqaneve nuk është i madh, çdo dyqan është i gjerë dhe ka një shumëllojshmëri produktesh. Ju mund t’i referoheni shportave, tingujve të erës, kungujve, modeleve të bukura të punuara me dorë, si shtëpitë në këmbë, lahutë mëndafshi, madje edhe produkte brokade të bëra me dorë nga njerëzit e Gia Lai. Mund të thuhet se një Gia Lai në miniaturë është në këto tezga bukuroshe.

Zbuloni, 20 specialitetet më të mira Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë do t'i pëlqejnë

Suvenire Gia Lai

Çmimet për suvenirët Gia Lai do të variojnë nga disa dhjetëra në disa qindra mijëra. Falë duarve të talentuara të artizanëve, çdo produkt sjell me vete zemrat dhe mendjet e njerëzve këtu, që u kalon vizitorëve.

Vende të sugjeruara për të blerë suvenire Gia Lai:

 • Adresa: 57 Quang Trung, qyteti Pleiku, provinca Gia Lai.
 • Ose në destinacionet e njohura turistike, ka dyqane suveniresh.

Kështu ne ju kemi sugjeruar disa specialitete Gia Lai si dhurata tërheqëse. Shpresojmë, përmes këtij artikulli, tashmë e dini se çfarë duhet të blejë Gia Lai, apo jo? Keni ndonjë sugjerim tjetër për dhuratat turistike Gia Lai? Le ta ndajmë me ne. Faleminderit që lexoni dhe ju uroj një udhëtim të mbarë.

Postuar nga: Thanh Nguyen

Fjalë kyçe: Top 20 specialitetet Gia Lai si dhurata të shijshme dhe të lira, të gjithë i pëlqejnë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 20 món đặc sản Gia Lai làm quà ngon – rẻ, ai ai cũng mê . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Chả mực Phú Hải – Đặc sản nức tiếng của vùng biển Phú Quốc

Đến với du lịch Phú Quốc với những sản vật nổi tiếng như nước mắm, rượu sim, mực khô, hải sản,…. Không thể không nhắc đến đặc…

[Review] 30 đặc sản món ngon Sài Gòn và địa chỉ nhất định nên thử một lần

2.650 Đặc sản Sài Gòn ngon Với danh sách 30 loại đủ để nhắc bạn về vùng đất rất đặc biệt này khi bạn có cơ hội…

Bánh Gói Miền Nam – ALONGWALKER

Tour Tà Năng Phan Dũng Tour Cực Đông Núi Bà Đen Những Lưu Ý Khi Tham Gia Tour Phượt Nam Tour Phượt Nam là hoạt động dã…

Những món đặc sản không nên bỏ qua khi ghé thăm Cần Thơ

Cần Thơ là thành phố năng động và hiện đại bậc nhất Miền Tây. Nhiều nhà hàng, quán ăn tập trung các món đặc trưng miền Tây…

Top 20 Đặc sản Hưng Yên ngon đúng điệu khiến bạn quên đường về

Bạn có biết, ngay sát mảnh đất Hà Nội nghìn năm văn hiến với hàng ngàn các món ăn đặc sản thơm ngon nức tiếng khắp cả…

Thưởng thức 7 đặc sản đảo Nam Du hấp dẫn du khách

Nếu bạn đã, đang và sẽ có chuyến du lịch đảo Nam Du thì đừng bỏ qua những đặc sản đặc trưng của quần đảo này nhé….

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *