Top 20 đặc sản Quy Nhơn nổi tiếng gần xa thích hợp làm quà

Quy Nhon jo vetëm që është i famshëm për bukurinë e tij idilike, plazhet dhe ishujt me diell, por gjithashtu zotëron një kuzhinë jashtëzakonisht të pasur dhe unike. Kur keni mundësinë të vini në tokën Quy Nhon, nëse dëshironi të blini dhurata për miqtë dhe të afërmit, nuk mund të injoroni 20 llojet e specialiteteve Quy Nhon të ndara nga Hai Dang Travel më poshtë!

Quy Nhon jo vetëm që është i famshëm për bukurinë e tij idilike, plazhet dhe ishujt me diell, por gjithashtu zotëron një kuzhinë jashtëzakonisht të pasur dhe unike. Kur keni mundësinë të vini në tokën Quy Nhon, nëse dëshironi të blini dhurata për miqtë dhe të afërmit, nuk mund të injoroni 20 llojet e specialiteteve Quy Nhon të ndara nga Hai Dang Travel më poshtë!

Specialitetet I. Quy Nhon janë të përshtatshme për dhurata

1. Tortë me pak gjethe me gjemba

Kuzhinës Quy Nhon nuk mund t’i mungojë ëmbëlsira me gjethe kërpi, e cila ka dy forma: kek me ngjyrë kërpi dhe kek të bardhë, brenda ka bishtaja të përziera me fibra tejet të shijshme kokosi, afati i skadencës nga 3 deri në 4 ditë. Një tortë me pak gjemba kushton vetëm disa mijëra dong, por i bën turistët të vijnë në këtë tokë ushtarake të Binh Dinh.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Specialitete Quy Nhon, tortë me gjethe kërpi – Çmimi referues i koleksionueshëm: 4000 VND/copë Vendi i blerjes:+ Dyqani i specializuar Binh Dinh: 128 Chuong Duong, Binh Dinh+ Qui Nhon – Binh Dinh: 110 Hoang Van Thu, Binh Dinh

2. Tortë rozë

Torta e dytë më e famshme në specialitetet e Quy Nhon është torta rozë, e cila vjen nga Tam Quan. Edhe pse emri është tortë rozë, shumë njerëz gabimisht mendojnë se torta është rozë, por pjesa e brendshme e tortës është e bardhë qumështi nga orizi ngjitës, mbushja e yndyrshme e kokosit, fleksibël dhe krokante. Për shkak se nuk ka konservues, torta ka një jetëgjatësi prej 5 ditësh.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Tortë rozë Tam Quan – Çmimi referues i koleksionit: 110,000 VND/kgVendi i blerjes:+ Dyqani i specializuar Binh Dinh: 128 Chuong Duong, Binh Dinh + Binh Dinh Nhu Y Dyqani i specializuar: 156 Nguyen Hue, Binh Dinh

3. Tortë ngjitëse me oriz

Torta ngjitëse e orizit Quy Nhon lidhet me tortën e orizit Hanoi, por ka një aromë unike që ruhet plotësisht. Torta ka një shije të butë pikante të xhenxhefilit, orizi më pak ngjitës do të jetë sfungjer dhe orizi më ngjitës do të jetë më fleksibël, i ruajtur për një kohë të gjatë.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Tortë ngjitëse orizi – e koleksionueshme Çmimi referues: 7,000 VND/paketë Vendi i blerjes: Dam Market: 112 Hoang Hoa Tham, Binh Dinh

4. Letër orizi me ujë kokosi

Tortat e njohura dhe specialitetet Quy Nhon janë gjithmonë në çantat e dhuratave të turistëve pas udhëtimit në vend. Letër orizi me ujë kokosi e bërë nga kokosi i freskët i grirë, susami i zi, lëngu i rrënjës së tapiokës dhe qumështi i kokosit lyhet hollë, thahet përpara se të piqet. Torta krokante me aromë të yndyrshme të ujit të kokosit, mund të hahet menjëherë ose të piqet, në varësi të shijes së çdo personi.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Letër orizi me ujë kokosi – e koleksionueshme Çmimi referues: 7000 VND/copë Vendi i blerjes: Shërbimi Nau: 61 Nguyen Lu, Ngo May, Binh Dinh

5. Verë akull

Vera Bau Da është një verë e famshme e specialitetit Quy Nhon Binh Dinh, e përdorur më parë për të çuar përpara mbretin. E veçanta që krijon shijen e tij tradicionale është orizi i murrmë dhe ujërat e pastër nëntokësore të Nau. Përqendrimi i verës Bau Da është mjaft i lartë dhe i rëndë, ndaj duhet të keni kujdes kur pini.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Verë Bau Da, specialitete Binh Dinh – Çmimi referues i koleksionit: 60,000 – 160,000 VND/litër Vendi i blerjes:+ Shërbimi Nuu: 61 Nguyen Lu, Ngo May, Binh Dinh+ Fshati i verës Bau Da: Nhon Loc, An Nhon, Binh Dinh

Tham Khảo Thêm:  Soạn bài: “Bài ca ngất ngưỡng” (Nguyễn Công Trứ)

6. Nem nga tregu i rrethit

Nem chua në tregun e rrethit është një specialitet Quy Nhon që shumica e turistëve e blejnë si dhuratë. Njerëzit do të mbështjellin rrotullat e pranverës me gjethe guava për fermentim, jashtë të mbështjellë me gjethe bananeje. Kur ta hani, do të keni një ndjenjë krokante, si dhe një shije të butë të thartë. Në varësi të shijes së çdo personi, mund t’i grini në skarë ose t’i servirni Spring rolls me koriandër, perilla, djegës, …

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Rrotullat e pranverës së tregut të distriktit – Çmimi referues i mbledhur: 50,000 VND/dhjetëra Vende për t’u blerë:+ Roletat e pranverës së tregut të distriktit: Phuoc Loc, Tuy Phuoc, Binh Dinh+ Shërbimi Nuu: 61 Nguyen Lu, Ngo May, Binh Dinh

7. Tortë me peshk

Cha ca është bërë nga peshku më i freskët i kapur nga deti Quy Nhon. Fazat e përgatitjes së ëmbëlsirave të peshkut përmbajnë pasionin e profesionit: rrahja e mishit të peshkut, shtimi i erëzave si piper i bluar, kripë, sheqer dhe skuqja e tij në mënyrë që peta të ketë një shtresë të artë tërheqëse.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Peshk i pjekur në skarë Binh Dinh – Çmimi referencë i mbledhur: 190,000 – 200,000 VND/kg Vendi i blerjes:+ Tortë peshku Sau Dung: 101 Truong Vinh Ky, Nhon Binh, Binh Dinh+ Tortë peshku Phuong Teo: 36 Phuong Teo Tranhu, Tranh, Tranh, Tranh, Tranh,

8. Llojet e salcës së peshkut

“Go Boi ka salcë peshku aromatike Të gjithë e mbajnë mend peshkun dhe karkalecat Go Boi” Binh Dinh është shtëpia e shumë salcave të shijshme të peshkut, veçanërisht salca e peshkut choke, humus, salcë peshku skumbri, salcë kallamari, … Salca e peshkut çoko përgatitet nga peshku i fresket, pas njomjes per rreth 1 muaj, i shtohet dëgjimi dhe shtohet sheqeri dhe më pas inkubohet edhe një muaj.

9. Karkaleca të skuqura me dash

Kjo është gjithashtu një pjatë specialiteti e zgjedhur nga shumë turistë, sepse i përshtatet shijes së shumicës së darkuesve, shija e shijshme është e mbushur me kulturën e detit Quy Nhon. Cha ram është mbështjellë me letër orizi të kripur, brenda ka një shtresë karkalecash të vogla dheu, bark derri.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Oriz i skuqur me karkaleca Binh Dinh – Çmimi referues i koleksionueshëm: 100,000 – 150,000 VND/500g Ku të blini:+ Tortë me dash karkaleca Binh Binh: 31 Nguyen Thi Dinh, Binh Dinh+ Dat karkaleca të skuqura Dunhhungh’4, Minhnh Anh objekti i prodhimit të rrotullave të pranverës: 101 Vu Bao, Binh Dinh

10. Peshk lychee i tharë

Peshku i tharë me erëza është një specialitet i Quy Nhon dhe është gjithashtu një dhuratë e arsyeshme për t’u pirë dhe për t’u shërbyer si karrem, shija e kripur e salcës së peshkut, ëmbëlsia e mishit të peshkut e shoqëruar me pak djegës pikant të erëzuar me të, kushdo që e ka ngrënë. do ta pëlqejë.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Shkopinj peshku të tharë Thieu – Çmimi referues i koleksionueshëm: 130,000 – 150,000 VND/ 500 g Ku të blini:+ Dyqan specialiteti Binh Dinh: 128 Chuong Duong, Binh Dinh + Binh Dinh Nhu Y Dyqan specialiteti: 156 Nhunh Dinh

→ Mos humbisni: 20 destinacionet më të bukura turistike në Quy Nhon që ju bëjnë të argëtoheni dhe të harroni rrugën për në shtëpi

11. Petulla

Një tortë e bërë nga një përzierje e vezëve, sheqerit kaf, miellit të tapiokës dhe vaniljes. Pas formimit dhe pjekjes, lind një grumbull i shijshëm ëmbëlsirash, të pasura me shije fshatare.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Banh Mien – Çmimi i referencës së koleksionit: 4,000 – 5,000 VND/copë Vendi i blerjes: Dam Market: 112 Hoang Hoa Tham, Binh Dinh

Tham Khảo Thêm:  10 món ăn đặc sản ngon nổi tiếng nhất Côn Đảo

12. Tortë më pak e kripur

Torta e vogël në tavan, e njohur edhe si ëmbëlsira më pak e kripur, është një nga pjatat më të famshme të kuzhinës Quy Nhon. Torta është bërë mjaft e përpunuar dhe e përpiktë. Përbërësit nga orizi ngjitës, pasi t’i njomni dhe mbushni në një plasticitet të caktuar aromatik, më pas rrotulloni në një top me një mbushje të bërë nga karkaleca dhe mish të grirë me yndyrë qepë. Ka dy lloje ëmbëlsirash: ëmbëlsira të vogla për t’u ngrënë direkt dhe ëmbëlsira të vogla të mbështjella me gjethe bananeje për lehtësi për t’i blerë si dhuratë!

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Tortë më pak e kripur – Çmimi i referencës së koleksionit: 7,000 – 8,000 VND/copë Vendi i blerjes:+ Specialitete Phung Nga: 61 Vu Bao, Binh Dinh+ Thanh Specialitete Liem: 30 Nguyen Tat Thanh, Binh Dinh

13. Tre

Tre është një specialitet i tokës Quy Nhon që nuk mund ta injoroni. Tre është bërë nga mishi i derrit i kombinuar me erëza si susam, galangal, piper, hudhër, djegës, etj. Tre ka një shije të butë të thartë, krokante dhe të athët djegës.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Tre Binh Dinh – Çmimi referues i koleksionit: 30,000 VND/ 200 gVendi i blerjes:+ Dyqani Phuong Nghi: Tay Son, Nguyen Van Cu, Binh Dinh+ Shërbimi Nuu: 61 Nguyen Lu, Ngo May, Binh Dinh

14. Kallamar i ëmbël dhe djegës

Kallamari i sapokapur është i ëmbël me erëza për të krijuar pjatën e famshme të kallamarëve me spec djegës të Binh Dinh.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Kallamar i ëmbël djegës – Çmimi i referencës së koleksionit: 120,000 VND / 250 gVendi i blerjes: Dyqani Thanh Liem: 30 Nguyen Tat Thanh, Binh Dinh

15. Torta e nuses

Kjo është gjithashtu një lloj torte që shihet shpesh në arkivolet e dasmave, por konsiderohet gjithashtu një specialitet i Nau, që simbolizon paqen dhe mirësinë. Torta e mbështjellë me gjethe kokosi, brenda është fleksibël me bishtaja, miell tapioke dhe fibra kokosi.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Banh Phu – Cmimi referues i koleksionit: 4000 – 5000 VND/copë Vendi i blerjes: Dam Market: 112 Hoang Hoa Tham, Binh Dinh

16. Karkaleca të thata, alga deti të thata

Të udhëtosh në Quy Nhon pa blerë ushqime deti të thata është një gabim. Arsyeja pse këto dy pjata shpesh shkojnë së bashku është sepse kur kombinohen, do të ketë një supë të shijshme, specialitet Binh Dinh që duhet ta provoni.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Karkaleca e thatë Binh Dinh – Vendi i mbledhur i blerjes:+ Dyqan ushqimesh deti të thata Plum Khoa: 58 Vu Bao, Binh Dinh+ Supermarketi i specializuar Phuong Nghi: 115-117-119 Tay Son, Binh Dinh

17. Song Than supë me petë

Një lloj vermiçeli me formë të thatë të ambalazhuar, në të kaluarën e përdorur vetëm për mbretër dhe zotër. Sot, fshati Song Than vermicelli ruhet ende në fshatin An Thai, An Nhon, Binh Dinh. Vermiçeli është bërë nga mielli i mungit, kështu që ka vlera të larta ushqyese dhe është gjithashtu më i shtrenjtë se petët e zakonshme të thata.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Song Than vermicelli, një pjatë unike e kuzhinës Quy Nhon – Çmimi referues i koleksionit: 140,000 VND/kuti 450 g. Vendi i blerjes:+ Song Than Vermicelli Ly Thi Huong: 29 Ngo Duc De, An Nhon, Binh Dinh Vermicelli Song Than: 89 An Thai 2, An Nhon, Binh Dinh

Tham Khảo Thêm:  Làm sáng tỏ nhận định: “Khi đọc xong tác phẩm văn học, hứng thú chủ yếu là tính cách tác giả được thể hiện trong đó” (Leptonxtoi)

18. Tortë me fije

Banh chung ka të njëjtën formë si vermiçeli, por përbërësit janë nga orizi, fibra të forta, të shërbyera me vaj qepe, kikirikë të pjekur të grimcuar dhe pak salcë peshku me hudhër djegës të ëmbël dhe të thartë. Edhe pse pjata është rustike, nëse e provoni, patjetër që nuk do ta harroni. Kjo tortë është një specialitet i Quy Nhon që mund të hahet i freskët ose i paketuar në formë të thatë si dhuratë Çmimi i referencës: 20,000 VND/copë Adresa e blerjes: Tortë me tela Quy Nhon: Nr. 307 Tran Hung Dao, Binh Dinh

19. Letër orizi me kek peshku

Tingëllon e çuditshme, por kjo është një pjatë shumë e njohur e njerëzve luftarakë. Torta bëhet thjesht nga një përzierje e mishit të peshkut, miellit të tapiokës, niseshtës së misrit dhe më pas skuqet thellë. Për ta bërë më të shijshme kekun e peshkut, hajeni me gjethe laksa dhe salcë djegës.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Letër orizi për kek peshku – Koleksionim Çmimi i referencës: 100,000 VND/ 500 gVendi i blerjes: Dyqani i kumbullës: 58 Vu Bao, Ngo May, City. Paqësoj

20. Letër orizi me patate të ëmbël në furrë

Ashtu siç pritej si parajsa e ëmbëlsirave, pjata e fundit në listën e specialiteteve Quy Nhon është letra e orizit me patate të ëmbël. Kjo është një tortë e lidhur me fëmijërinë e fëmijëve të Binh Dinh dhe e blerë gradualisht nga turistë nga e gjithë bota si dhuratë, sepse është sa e shijshme dhe e lirë. Patatet e ëmbla zihen, bëhen pure dhe shtypen me xhenxhefil dhe susam në letër orizi, thahen në diell për të marrë një aromë krokante dhe më pas paketohen.

Zbuloni, përjetoni, 20 specialitetet më të famshme Quy Nhon afër dhe larg të përshtatshme si dhurata

Letër orizi me patate të ëmbël – Çmimi referues i koleksionit: 30,000 VND – 40,000 VND/paketë Vendi i blerjes:+ Specialitete Phung Nga: 61 Vu Bao, Binh Dinh+ Thanh Liem specialitete: 30 Nguyen Tat Thanh, Binh Dinh

II. Shënime kur blini specialitete Quy Nhon

Kur zgjidhni të blini specialitete Quy Nhon për të afërmit dhe miqtë, mund t’i referoheni artikujve tutorial, të gjeni pika shitjeje me reputacion si tregje, dyqane të specializuara dhe fshatra artizanale tradicionale. Para se të blini një produkt, duhet të pyesni për çmimin, kontrolloni cilësinë dhe datën e skadencës për të siguruar cilësinë!
Quy Nhon – Binh Dinh është një destinacion që nuk është i huaj për turistët vendas dhe të huaj. Nëse keni ndërmend të vizitoni këtë vend, mos harroni t’i referoheni përvojës së udhëtimit Quy Nhon nga A në Z dhe regjistroni këto specialitete për t’i blerë si dhurata për miqtë dhe të afërmit! Përveç Quy Nhon, ju mund të eksploroni zonën turistike Ghenh Rang Tien Sa, një vend i bukur dhe poetik në Binh Dinh.

Postuar nga: Tuan Ngan

Fjalë kyçe: Top 20 specialitetet e famshme Quy Nhon afër dhe larg, të përshtatshme për dhurata

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 20 đặc sản Quy Nhơn nổi tiếng gần xa thích hợp làm quà . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Chợ Huế ngay đất Sài Gòn và chỉ bán đặc sản xứ Huế

Chợ đã tồn tại được 15 năm với những gánh hàng rong nói giọng Huế và bán những món ăn dân dã chỉ có ở đất cố…

Đặc sản Quy Nhơn mua về làm quà

CHUYÊN GIA HÀNG ĐẦU KHÔNG THỂ BỎ QUA Đến với mảnh đất ven biển yên ả – Quy Nhơn, du khách sẽ bị thu hút bởi vẻ…

Gợi ý các đặc sản Cô Tô nên mua về làm quà

Những đặc sản Cô Tô nhất định phải mua làm quà dưới đây không chỉ gói ghém hương vị mà còn là tình cảm của người Cô…

4 Đặc Sản Quảng Ngãi Lọt Vào Top 100 Đặc Sản Việt Nam

Tỏi Lý Sơn Xảo Xảo Quảng Ngãi Rau Củ Bông Bông (Cúm Cúm) Chả ốc xà cừ Lý Sơn Tổ chức Kỷ lục Việt Nam – Vietkings…

Top 12 đặc sản Qatar nhất định phải thử khi đến xem World Cup

Đến xem World Cup 2022, có rất nhiều đặc sản Qatar nhất định phải thử. Doha, Qatar hiện đang trở thành tâm điểm chú ý của thế…

Nem Lai Vung – Đặc sản trứ danh của Đồng Tháp nhất định phải thử

Đến với xứ sen hồng Đồng Tháp, ngoài thưởng ngoạn cảnh đẹp, du khách còn được thưởng thức nhiều đặc sản nổi tiếng, trong đó có món…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *