Top 10 đặc sản Hà Nội làm quà cực ý nghĩa và chất lượng

Dhënia e dhuratave kur shkon larg është bërë prej kohësh një mënyrë e bukur jetese në kulturën e popullit vietnamez, kjo tregon dashurinë e njerëzve ndaj njëri-tjetrit. Pra, nëse jeni duke bërë një udhëtim në kryeqytet, ju lutemi vendosni për vete specialitete Hanoi si dhurata domethënëse dhe cilësore për t’u bërë për të dashurit tuaj!

1. FSHATI VONG ARDHEN

Com është një bukuri kulturore e kahershme e kryeqytetasve, ndaj meriton pozicionin e parë në specialitetet e Hanoi si dhurata më domethënëse. Com është i vetë Hanoi, është një meze “helmuese” e kësaj toke që është ruajtur për shumë breza.

Com është një dhuratë e natyrës, e orizit të ri të kristalizuar nga shija e parajsës dhe tokës dhe vesa herët në mëngjes. Në fillim të vjeshtës, fshati Com Vong është më i ngarkuar se kurrë, njerëzit po fërkojnë lëvozhgat, përpunojnë lëvozhgat e orizit dhe bëjnë sikur bëjnë copa të orizit, në mënyrë që të kenë një barrë me të vërtetë aromatike copëzash për t’ua dorëzuar njerëzve që janë të lodhur duke pritur për shijen e copave të gjelbra. . Vetëm duke kaluar pranë një ngarkese copëzash, mund të nuhasësh një aromë të butë, eterike dhe shumë paqësore.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Com është një dhuratë e veçantë e qiellit dhe tokës.

Nëse vini në Hanoi në vjeshtën e gabuar, ka ende shumë dhurata të bëra nga copëza si torta orizi, orizi ngjitës, oriz i skuqur, etj. Megjithatë, copëzat ose produktet e bëra nga copëza zakonisht kanë një jetëgjatësi të shkurtër. prandaj ju lutemi marrë shënim.

Disa vende me reputacion për të blerë copëza ku mund t’u referoheni:

  • copëza zdrukthtari Le Gia; 2 korsi 59 Me Tri, Me Tri, Nam Tu Liem, Hanoi.
  • Com Ba Hoan; 36/63 Xuan Thuy, Dich Vong Hau, Cau Giay, Hanoi.
  • Tortë me oriz Nguyen Ninh; 8 Hang Than, Ba Dinh, Hanoi.

>> Shih më shumë: 9 atraksionet më të mira turistike të xhepit pranë Hanoi në 1 ditë tërheqëse.

2. Çaji i Lotusit të Liqenit Perëndimor

Nëse vjeshta e Hanoit është e mbushur me ngjyrën e gjelbër dhe me shijen e nuggets, në verë turistët zhyten në aromën e çajit të lotusit Tay Ho. Çaji jeshil Thai Nguyen marinohet me zambak uji i rritur në West Lake kur piqet, me aromën e ëmbël të zambak uji dhe shijen e ëmbël të acartë të çajit që do t’i bëjë shijuesit nostalgjikë.

Pirja e çajit të lotusit Tay Ho është një tipar kulturor i Hanoians nga e kaluara, shijimi i këtij çaji në të kaluarën ishte vetëm për të moshuarit me prejardhje fisnike ose të pasur. Megjithatë, vitet e fundit, ky hobi elegant është rritur fuqishëm me përdoruesit kryesorë që janë njerëzit e zakonshëm.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Një gllënjkë çaji zambak uji Tay Ho sjell me vete të gjitha shijet e kryeqytetit.

Çaji i marinuar me zambak uji Tay Ho është një specialitet i Hanoi-it që vlerësohet si dhuratë jo vetëm për shijen e tij të shijshme, por edhe për arritjen e marinimit që është ruajtur ndër breza. Kjo aromë delikate bimore është nxjerrë nga përvoja e çmuar e shumë jetëve të mëparshme. Pra, edhe çmimi i këtij çaji është disi më i lartë, nga 7-10 milionë VND për 1 kg.

>> Shih më shumë: Zbuloni 10 restorantet më të shijshme në Hanoi që nuk mund t’i injoroni.

3. OMG

Kur vendosni këmbë në tokën e Kinh Ky ose kur zgjidhni të blini specialitete të Hanoi si dhurata për miqtë nga larg, O mai është një opsion që nuk duhet humbur. Hanoi o mai, i njohur edhe si bloza, e bërë nga frutat, është bërë prej kohësh një meze e lehtë e domosdoshme. Procesi i përgatitjes së kajsisë Hanoi është shumë i përpunuar, secila fazë është kryesisht e punuar me dorë sipas sekreteve të veta, nga zgjedhja e frutave të freskëta, të pjekura, njomja, kriposja, tharja, ëmbëlsimi, reduktimi i shijes,…

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

O mai është bërë prej kohësh një meze e lehtë e domosdoshme në jetën e Hanoiasve.

Tham Khảo Thêm:  Ăn gì khi đến Thanh Hóa?

E veçanta e kajsisë Hanoi është në mënyrën e përpunimit, shija e ëmbël dhe e thartë duhet të përzihen por jo të përzihen dhe të mbingarkojnë njëra-tjetrën. Përbërësit për të bërë kajsi ombrellë po ashtu gradualisht po bëhen më të larmishëm nga kumbullat, limonët, tamarinda, kivi, etj., por kajsia me xhenxhefil është ende më e famshmja. Nuk ka asgjë më të mirë se një filxhan çaj të nxehtë lotusi Tay Ho, duke shijuar disa topa umami të ëmbël dhe të thartë dhe duke kujtuar histori të vjetra.

>> Shih më shumë: 8 agjencitë prestigjioze të udhëtimit në Hanoi dhe shërbimet më të mira.

4. DRAGON

Krokodilët e vegjël të bukur prej kohësh janë kthyer në një simbol të kryeqytetit. Krokodili nuk është thjesht një frut, është gjithashtu një bukuri e tokës Kinh Ky, njerëzit që shkojnë larg ende kanë shijen e veçantë të thartë dhe të ëmbël të krokodilit. Pra, mund të thuhet se thelbi është një specialitet Hanoi si një dhuratë interesante dhe kuptimplotë.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Nuk ka asgjë si të pini një gotë të freskët me ujë krokodili në verën e nxehtë.

Në sezonin e krokodilëve, jo vetëm dyqanet ngjyheshin me sheqer për të shitur pije joalkoolike, por edhe familjet i njomnin për të kursyer. Njerëzit dhe turistët vijnë në këtë seksion për të shijuar pjatat e shijshme të bëra nga krokodili: uji krokodili, lavdia e zier e mëngjesit me krokodil, vermiçeli me uthull krokodili, … veçanërisht kajsia e krokodilit. Është shija e ftohtë dhe e këndshme e thartë që e bën krokodilin një specialitet kaq të preferuar të shumë njerëzve. Shumica e turistëve që vijnë në Hanoi zgjedhin të blejnë krokodilë të freskët ose produkte të bëra nga krokodilat për t’i përdorur dhe si dhurata.

5. MBANI MOS PRIT

Në Hanoi, ekziston një fshat i quajtur Uoc Le, i cili është i famshëm për pjatën e tij speciale është rolls pranverë. Suxhuk Uoc Le është gjithashtu një nga pjatat e preferuara të turistëve dhe shpesh blihet si një specialitet Hanoi si dhuratë.

Thuhet se për të bërë salsiçe kaq të shijshme, përbërësit duhet të zgjidhen me kujdes, edhe mënyra e përpunimit është e menduar në çdo fazë. Mishi për përgatitjen e roleve të derrit duhet të merret që në momentin që është ende i nxehtë dhe më pas të ftohet me ventilator. Mishi i prapanicës futet në llaç dhe goditet vazhdimisht duke nxjerrë tendinat e përziera në mish. Bluarja duhet të jetë gjithashtu teknike, kur mishi të jetë i butë dhe elastik, shtoni salcë peshku aromatike dhe disa erëza të tjera. Spring rolls mbështillen me gjethe bananeje dhe zihen sipas sekretit të tyre.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Rolet e pranverës përpunohen me shumë hollësi dhe me përpikëri.

Spring rolls mund të ruhen për disa ditë, kështu që mund t’i sillni në shtëpi si dhuratë, mund t’i blini, t’i paketoni dhe të merrni një avion, kur të mbërrini, t’i prisni për t’i ngrënë dhe pjesën tjetër ta lini në frigorifer. hani gradualisht. Aktualisht, roletat e pranverës Uoc Le shiten shumë me çmime që variojnë nga 150,000 VND deri në 170,000 VND/kg.

>> Shih më shumë: Top 9 kafenetë e bukura në Hanoi që tërheqin të rinjtë.

6. TORTA HANOI

Është një lloj keku i bërë nga mielli, mielli ngjitës i orizit, gjethet e limonit, sheqeri, yndyra, … ekziston prej kohësh. Torta e verdhë është shumë aromatik dhe e ëmbël për t’u ngrënë dhe është kthyer në një tortë specialiteti të Hanoit si dhuratë për turistët nga larg.

Banh cha përdoret më së miri me çaj, një filxhan çaj lotusi të nxehtë do të jetë kombinimi perfekt me tortën me mish, aromatik dhe të yndyrshëm të banh cha. Me shumëllojshmërinë e ëmbëlsirave të importuara sot, banh cha ka ende një vend të caktuar në zemrat e Hanoians dhe turistëve nga e gjithë bota.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Torta Hanoi ka gjithmonë një pozicion të caktuar në kuzhinën vietnameze.

Torta tradicionale nuk përdor konservues, vetëm me përbërës natyralë të pastër, kështu që afati i ruajtjes nuk do të jetë i gjatë. Për sa i përket higjienës absolute, ambalazhimi i kënaqshëm, i mbyllur, mund të mbahet vetëm maksimumi një muaj, ndaj nëse keni ndërmend ta blini si dhuratë, ju lutemi vini re.

7. TORTE LAM

Një tjetër tortë specialiteti e Hanoi është bërë nga sheqeri i kombinuar me kikirikë. Ka shijen e ëmbël të sheqerit melasë, duke shtuar pak mish dhe yndyrë kikirikësh për të krijuar një rostiçeri të shijshme pa u mërzitur shumë. Duke kafshuar një copë keku, shija aromatike e plastikës pushton menjëherë zgavrën me gojë, mbret në majë të Gjuha. Torta Che lam është veçanërisht e përshtatshme për t’u pirë me një filxhan çaj të nxehtë në ditët e ftohta të dimrit.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Një copë tortë, një filxhan çaj do të largojë të ftohtin e dimrit.

Nëse në të kaluarën, banh chung zakonisht bëhej dhe përdorej vetëm në festat Tet, sot njerëzit mund ta blejnë atë në çdo kohë, veçanërisht si një specialitet Hanoi si dhuratë. Mjafton të pini një kafshatë tortë, të pini një gllënjkë çaj dhe menjëherë do të keni ndjenjën e shijimit të gjithë qiellit të kulturës Ha Thanh plot sofistikim.

>> Shih më shumë: Shiko 10 restorantet më të shijshme në Dong Da që pëlqehen nga darkuesit e Hanoi.

8. TORTA CHUNG CHUNG CHUNG KHUC

Banh chung është një pjatë tradicionale e popullit vietnamez, kështu që nuk është një pjatë e rrallë që është e vështirë të haset, por vetëm Tranh Khuc – banh chung i Hanoi mund të tregojë të gjitha shijet dhe kuptimet e shijshme të gjellës.Vetëm kjo tortë.

Çdo banh chung i bërë në fshatin artizanal Tranh Khuc përmban përpjekjet, përpikmërinë dhe përvojën e artizanëve që paketojnë ëmbëlsirat. Nga hapi i përzgjedhjes dhe përpunimit paraprak të përbërësve deri në fazën e mbështjelljes dhe zierjes me avull, gjithçka duhet bërë me saktësi dhe profesionalizëm. Ëmbëlsira këtu janë plotësisht të mbështjella me dorë, edhe pa myk, por çdo person mund të paketojë 80 deri në 120 ëmbëlsira në orë.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Tortat e mbështjella me dorë përmbajnë plotësisht bukurinë e kulturës dhe kuzhinës vietnameze.

Me çmime që variojnë nga 25,000 VND – 100,000 VND secila, është shumë e arsyeshme të bëheni një specialitet Hanoi si një dhuratë që është jo vetëm e shijshme, por edhe jashtëzakonisht domethënëse, sepse ajo që përmban nuk është vetëm orizi, mishi dhe fasulet ngjitës. bukurinë e kulturës tradicionale të Vietnamit dhe popullit të Hanoi.

>> Shih më shumë: Përmbledhje e përvojave të udhëtimit në Hanoi më 30 Prill që duhet të dini.

9. PERFORMANCA BUKURI

Nëse Jugu është i famshëm për pomelon e tij me lëkurë të gjelbër me mish të kuq ose pomelon e Nam Roit, Veriu ka një grejpfrut të çuditshëm që është vetëm pak më i madh se portokalli amerikan, me ngjyrë të verdhë të errët – Dien pomelo.

Aroma e grejpfrutit Dien është e hollë dhe e lehtë, shumë e këndshme. Edhe pse pomelo është e vogël, zorra është shumë e trashë, çdo grejpfrut është i shijshëm dhe ka pak fara. Grejpfruti Dien është shumë i ëmbël, shumë karakteristik dhe ka një shije pak të hidhur. Të shijosh shijen e këtij grejpfruti është si të shijosh një çaj premium. Pika fillestare e hidhësisë gradualisht do të tretet, duke lënë një ëmbëlsi harmonike në gojë.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Sa më gjatë të lihet pomelo Dien, aq më e ëmbël bëhet.

Ruajtja e pomelos Dien është mjaft e lehtë, madje sa më gjatë të mbetet, sa më e tharë lëvozhga, aq më i shijshëm dhe i ëmbël do të jetë fruti. Prandaj, zgjedhja e Dien pomelo si një specialitet Hanoi si dhuratë do të jetë padyshim zgjidhja perfekte, duke siguruar që të kënaqet marrësi i dhuratës me shijshmërinë dhe plotësinë e saj.

>> Shih më shumë: Zbuloni 8 vendet më të bukura dhe më të reja të regjistrimit në Hanoi në 2022.

10. TORTA DAI QUAN G H

Torta e ditës Quan Ganh është një pjatë shumë eterike dhe fshatare, por thellë brenda saj është një kuptim historik i gjatë dhe i thellë i përmendur në kulturën kulinare të popullit vietnamez. Në fillim shitej vetëm në autostradën 1, gradualisht me kalimin e kohës, kjo pjatë ishte e njohur dhe e pëlqyer nga vendasit dhe turistët afër dhe larg. Në ditët e sotme, ajo është kthyer në një specialitet të Hanoi si një dhuratë që nuk duhet humbur.

Brenda çdo keku të trashë ka gjashtë ëmbëlsira të vogla që janë rregulluar me zgjuarsi në mënyrë që kur të mbështillen, të formojnë një katror si një banh chung. Me vetëm çmimin 20,000 VND – 25,000 VND, një tortë e trashë duhet të kalojë nëpër shumë faza të vështira.

Pikat e bukura, top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë domethënëse dhe cilësore

Torta e trashë Quan Ganh ha shumë dhe ende nuk ndihet e mërzitur.

Torta e trashë Quan Ganh ka tre lloje për të përmbushur nevojat dhe preferencat e çdo personi. Mbushja e ëmbël është një përzierje midis ëmbëlsisë së sheqerit dhe shijes së ëmbël të bishtajave, kokosit, susamit, farave të zambakut, etj. Mbushja e shijshme është bërë nga bishtaja, kopra, qepë dhe proshutë me aromën e ca cuong. Dhe kek vegjetarian do të thotë tortë pa mbushje, zakonisht hahet me rrotulla kanelle ose çaj sheqeri.

>> Shih më shumë: Ku duhet të shkoj në Hanoi më 30 Prill? 10+ vendet më tërheqëse.

Kështu që ne ju kemi ofruar një listë me 10 specialitete të Hanoi si dhurata kuptimplote dhe cilësore. Shpresoj se do të keni mundësinë të vizitoni një herë kryeqytetin për të vizituar vende mbresëlënëse, për të përjetuar atmosferën dhe ushqimin e shijshëm. Kur të ktheheni, mos harroni të zgjidhni si dhuratë diçka me shijen e kësaj toke si një mënyrë për t’i shprehur dashurinë tuaj të afërmve dhe miqve.

Postuar nga: Manh Duong

Fjalë kyçe: Top 10 specialitetet e Hanoi si dhurata shumë kuptimplote dhe cilësore

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Top 10 đặc sản Hà Nội làm quà cực ý nghĩa và chất lượng . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Chả mực Phú Hải – Đặc sản nức tiếng của vùng biển Phú Quốc

Đến với du lịch Phú Quốc với những sản vật nổi tiếng như nước mắm, rượu sim, mực khô, hải sản,…. Không thể không nhắc đến đặc…

[Review] 30 đặc sản món ngon Sài Gòn và địa chỉ nhất định nên thử một lần

2.650 Đặc sản Sài Gòn ngon Với danh sách 30 loại đủ để nhắc bạn về vùng đất rất đặc biệt này khi bạn có cơ hội…

Bánh Gói Miền Nam – ALONGWALKER

Tour Tà Năng Phan Dũng Tour Cực Đông Núi Bà Đen Những Lưu Ý Khi Tham Gia Tour Phượt Nam Tour Phượt Nam là hoạt động dã…

Những món đặc sản không nên bỏ qua khi ghé thăm Cần Thơ

Cần Thơ là thành phố năng động và hiện đại bậc nhất Miền Tây. Nhiều nhà hàng, quán ăn tập trung các món đặc trưng miền Tây…

Top 20 Đặc sản Hưng Yên ngon đúng điệu khiến bạn quên đường về

Bạn có biết, ngay sát mảnh đất Hà Nội nghìn năm văn hiến với hàng ngàn các món ăn đặc sản thơm ngon nức tiếng khắp cả…

Thưởng thức 7 đặc sản đảo Nam Du hấp dẫn du khách

Nếu bạn đã, đang và sẽ có chuyến du lịch đảo Nam Du thì đừng bỏ qua những đặc sản đặc trưng của quần đảo này nhé….

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *