Tổng hợp các món ăn đặc sản Cao bằng ngon khó cưỡng

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Cao Bang dhe cilat pjata përfshijnë specialitetet e famshme të Cao Bang është një pyetje që shumë prej jush e bëjnë me dulich9.com. Për t’ju ndihmuar të gjeni përgjigjen, këtu do të dëshironim të përmbledhim në një listë të pjatave të shijshme dhe tërheqëse në Cao Bang!

Specialitete të shijshme ushqimore të famshme Cao Bang

Shihni më shumë informacion mbi turizmin Cao Bang:

  • Përjetoni udhëtimin në Cao Bang 2020
  • Përjetoni udhëtimin në ujëvarën Ban Gioc
  • Destinacion i famshëm turistik në Cao Bang

1. Gështenja Chongqing

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Gështenja Chongqing Cao Bang

Toka e Cao Bang është vendi ku rriten gështenjat e shijshme, farat janë të mëdha dhe të shijshme, kështu që çdo fundvjeshtë dhe fillim të dimrit, rreth tetorit dhe nëntorit, shohim gështenja Trung Khanh të shitura në të gjithë tregjet e malësisë.Të barabarta dhe fushore. Çmimi i gështenjave Chongqing gjithashtu varion nga 50k – 90k/kg në varësi të llojit të gështenjës dhe vendit ku e blini. Mënyra më e thjeshtë për të shijuar këtë specialitet unik në Cao Bang është të zieni gështenjat derisa të piqen dhe më pas t’i pjekni. Nëse ju pëlqejnë gështenjat me një ngjyrë të artë që bie në sy, shtoni pak gjalpë në rosto. Për të blerë gështenja Trung Khanh, shkoni në tregun e gjelbër në qendër të qytetit Cao Bang.

2. Tortë me vezë me milingona

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Tortë me vezë me milingona Cao Bang

Pjata tjetër unike tradicionale në Cao Bang është torta e vezëve të milingonave. Nëse dëshironi të hani këtë specialitet, duhet të zgjidhni kohën rreth prillit dhe majit të çdo viti, sepse këtë herë milingonat bëjnë shumë vezë dhe vezët janë gjithashtu më të shijshme. Torta me vezë të milingonave është bërë nga miell orizi ngjitës, vezë të milingonave të zeza dhe gjethe fiku. Kur hani kek me vezë me milingona, do të ndjeni plasticitetin e shijshëm të orizit ngjitës, aromën yndyrore të kekut me vezë të milingonave dhe gjetheve të fikut.

3. Roast rosto 7 shije

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Roast Duck 7 shije Cao Bang

Roast e pjekur me 7 shije është gjithashtu një specialitet i famshëm në Cao Bang, jo sipas 7 shijeve të ndryshme të ëmbël dhe thartë por të marinuar nga 7 erëza tipike dhe më pas të pjekura. Falë këtyre përbërësve unikë, kjo rosë e pjekur me 7 shije ka një aromë të këndshme, ngjyra tërheqëse dhe është edhe e ëmbël dhe e butë kur hahet, por jo e jashtëzakonshme. Çmimi i kësaj rose të pjekur 7 Cao Bang është vetëm 150 mijë – 200 mijë, por mjafton që të gjithë familjen prej 5-6 personash ta shijojë. Nëse keni mundësinë të udhëtoni në Cao Bang, mos harroni të mos e humbisni këtë ushqim të shijshëm në Cao Bang.

4. Ëmbëlsira

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Tortë me oriz Cao Bang

Çdo Tet deri në pranverë, njerëzit e Cao Bang mblidhen së bashku për të bërë ëmbëlsira të shijshme dhe ushqyese për t’i trajtuar mysafirët në shtëpinë e tyre. Përbërësit për të bërë banh xeo janë mjaft të thjeshtë, vetëm miell orizi i shijshëm ngjitës, sheqer i bardhë, susam, kikirikë dhe sallo. Pas përgatitjes së tortës Cao Bang, ajo mund të mbahet për një kohë të gjatë, kështu që turistët shpesh e zgjedhin këtë tortë si dhuratë për të afërmit dhe miqtë. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë dhurate të blini për të dashurit tuaj, zgjidhni këtë specialitet fshatar në Cao Bang!

Tham Khảo Thêm:  Soạn bài: Miêu tả và biểu cảm trong văn tự sự

5. Petulla

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Pemë Cao Bang

Banh bao chao nuk është vetëm një pjatë tradicionale në Cao Bang, por edhe një specialitet i zakonshëm i verilindjes që është shumë i preferuar nga turistët. Banh Bao Chao ka një guaskë të bërë nga mielli i thjeshtë i orizit, miell fasule dhe miell orizi ngjitës, mbushja është mish rosë, kështu që kur hahet, është edhe aromatik dhe krokant dhe ka shijen e ëmbël të mishit të rosës. Për të shijuar petat standarde, është e domosdoshme të keni një tas me salcë të thartë dhe pikante dhe barishte shoqëruese. Në dimrin e ftohtë, nëse shijoni banh bao të Cao Bang, me siguri do ta mbani mend atë përgjithmonë.

6. Tortë lami

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Tortë me çaj jeshil Cao Bang

Banh che lam është gjithashtu një tortë unike që shpesh zgjidhet si dhuratë kur turistët vijnë në Cao Bang për ta vizituar. Falë orizit të shijshëm ngjitës të kombinuar me duart e shkathëta të njerëzve të Cao Bang, torta che lam pas përgatitjes është fleksibël dhe aromatike, nëse merret me çaj, është e garantuar të jetë një delikatesë e shijshme që e bën të lumtur këdo. i shtangur. Për të blerë këtë specialitet të famshëm të shijshëm në Cao Bang, shkoni në dyqanet në tregun e gjelbër të qytetit Cao Bang!

7. Oriz ngjitës ngjitës

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Mbushje me oriz ngjitës Cao Bang

Nëse në vende të tjera ka oriz ngjitës me misër, oriz ngjitës me kikirikë, oriz ngjitës me gac… në Cao Bang, ka mbushje orizi ngjitëse jashtëzakonisht tërheqëse. Njerëzit shpesh zgjedhin mbushje të zeza për të bërë oriz ngjitës, sepse kjo mbushje pas gatimit ka një ngjyrë vjollcë që bie në sy dhe erë aromatike. Orizi ngjitës zakonisht shitet në periudhën nga gushti deri në tetor të kalendarit hënor, sepse në këtë kohë mbushjet janë në sezonin e korrjes. Nëse dëshironi të hani oriz ngjitës, mund të shkoni te portat e shkollës ose të merrni me vete shitës ambulantë që shesin ushqime për mëngjes ose ndonjë treg në Cao Bang.

Përveç 7 pjatave të famshme Cao Bang të mësipërme, ka ende një sërë pjatash të tjera të shijshme në Cao Bang që mund t’i zbuloni, si brinjë të tymosur, midhje, lëng, mish bualli në kuzhinë, pho kosi.…

Më sipër është një përmbledhje e specialiteteve të Cao Bang që i pengojnë vizitorët kur vijnë në tokën e bukur të Cao Bang. Nëse keni mundësinë të shkelni një herë në Cao Bang, përveç vizitës së peizazhit të bukur, mos harroni të shijoni të gjitha pjatat unike në Cao Bang përpara se të ktheheni!

Postime të ngjashme

Çfarë duhet të hani kur udhëtoni në Cao Bang dhe cilat pjata përfshijnë specialitetet e famshme të Cao Bang është një pyetje që shumë prej jush e bëjnë me dulich9.com. Për t’ju ndihmuar të gjeni përgjigjen, këtu do të dëshironim të përmbledhim në një listë të pjatave të shijshme dhe tërheqëse në Cao Bang!

Specialitete të shijshme ushqimore të famshme Cao Bang

Shihni më shumë informacion mbi turizmin Cao Bang:

  • Përjetoni udhëtimin në Cao Bang 2020
  • Përjetoni udhëtimin në ujëvarën Ban Gioc
  • Destinacion i famshëm turistik në Cao Bang

1. Gështenja Chongqing

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Gështenja Chongqing Cao Bang

Toka e Cao Bang është vendi ku rriten gështenjat e shijshme, farat janë të mëdha dhe të shijshme, kështu që çdo fund të vjeshtës dhe fillim të dimrit, rreth tetorit dhe nëntorit, shohim gështenja Trung Khanh të shitura në të gjithë tregjet malësore.Të barabarta dhe fushore. Çmimi i gështenjave Chongqing gjithashtu varion nga 50k – 90k/kg në varësi të llojit të gështenjës dhe vendit ku e blini. Mënyra më e thjeshtë për të shijuar këtë specialitet unik në Cao Bang është të zieni gështenjat derisa të piqen dhe më pas t’i pjekni. Nëse ju pëlqejnë gështenjat me një ngjyrë të artë që bie në sy, shtoni pak gjalpë në rosto. Për të blerë gështenja Trung Khanh, shkoni në tregun e gjelbër në qendër të qytetit Cao Bang.

2. Tortë me vezë me milingona

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Tortë me vezë me milingona Cao Bang

Pjata tjetër unike tradicionale në Cao Bang është torta e vezëve të milingonave. Nëse dëshironi të hani këtë specialitet, duhet të zgjidhni kohën rreth prillit dhe majit të çdo viti, sepse këtë herë milingonat bëjnë shumë vezë dhe vezët janë gjithashtu më të shijshme. Torta me vezë të milingonave është bërë nga miell orizi ngjitës, vezë të milingonave të zeza dhe gjethe fiku. Kur hani kek me vezë me milingona, do të ndjeni plasticitetin e shijshëm të orizit ngjitës, aromën yndyrore të kekut me vezë të milingonave dhe gjetheve të fikut.

3. Roast rosto 7 shije

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Roast Duck 7 shije Cao Bang

Roast e pjekur me 7 shije është gjithashtu një specialitet i famshëm në Cao Bang, jo sipas 7 shijeve të ndryshme të ëmbël dhe thartë por të marinuar nga 7 erëza tipike dhe më pas të pjekura. Falë këtyre përbërësve unikë, kjo rosë e pjekur me 7 shije ka një aromë të këndshme, ngjyra tërheqëse dhe është edhe e ëmbël dhe e butë kur hahet, por jo e jashtëzakonshme. Çmimi i kësaj rose të pjekur 7 Cao Bang është vetëm 150 mijë – 200 mijë, por mjafton që të gjithë familjen prej 5-6 personash ta shijojë. Nëse keni mundësinë të udhëtoni në Cao Bang, mos harroni të mos e humbisni këtë ushqim të shijshëm në Cao Bang.

4. Ëmbëlsira

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Tortë me oriz Cao Bang

Çdo Tet deri në pranverë, njerëzit e Cao Bang mblidhen së bashku për të bërë ëmbëlsira të shijshme dhe ushqyese për t’i trajtuar mysafirët në shtëpinë e tyre. Përbërësit për të bërë banh xeo janë mjaft të thjeshtë, vetëm miell orizi i shijshëm ngjitës, sheqer i bardhë, susam, kikirikë dhe sallo. Pas përgatitjes së tortës Cao Bang, ajo mund të mbahet për një kohë të gjatë, kështu që turistët shpesh e zgjedhin këtë tortë si dhuratë për të afërmit dhe miqtë. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë dhurate të blini për të dashurit tuaj, zgjidhni këtë specialitet fshatar në Cao Bang!

5. Petulla

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Pemë Cao Bang

Banh bao chao nuk është vetëm një pjatë tradicionale në Cao Bang, por edhe një specialitet i zakonshëm i verilindjes që është shumë i preferuar nga turistët. Banh Bao Chao ka një guaskë të bërë nga mielli i thjeshtë i orizit, miell fasule dhe miell orizi ngjitës, mbushja është mish rosë, kështu që kur hahet, është edhe aromatik dhe krokant dhe ka shijen e ëmbël të mishit të rosës. Për të shijuar petat standarde, është e domosdoshme të keni një tas me salcë të thartë dhe pikante dhe barishte shoqëruese. Në dimrin e ftohtë, nëse shijoni banh bao të Cao Bang, me siguri do ta mbani mend atë përgjithmonë.

Tham Khảo Thêm:  Niễng xào – đặc sản mùa đông của Nam Định

6. Tortë lami

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Tortë me çaj jeshil Cao Bang

Banh che lam është gjithashtu një tortë unike që shpesh zgjidhet si dhuratë kur turistët vijnë në Cao Bang për ta vizituar. Falë orizit të shijshëm ngjitës të kombinuar me duart e shkathëta të njerëzve të Cao Bang, torta che lam pas përgatitjes është fleksibël dhe aromatike, nëse merret me çaj, është e garantuar të jetë një delikatesë e shijshme që e bën të lumtur këdo. i shtangur. Për të blerë këtë specialitet të famshëm të shijshëm në Cao Bang, shkoni në dyqanet në tregun e gjelbër të qytetit Cao Bang!

7. Oriz ngjitës ngjitës

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang që vështirë t'u rezistosh

Mbushje me oriz ngjitës Cao Bang

Nëse në vende të tjera ka oriz ngjitës me misër, oriz ngjitës me kikirikë, oriz ngjitës me gac… në Cao Bang, ka mbushje orizi ngjitëse jashtëzakonisht tërheqëse. Njerëzit shpesh zgjedhin mbushje të zeza për të bërë oriz ngjitës, sepse kjo mbushje pas gatimit ka një ngjyrë vjollcë që bie në sy dhe erë aromatike. Orizi ngjitës zakonisht shitet në periudhën nga gushti deri në tetor të kalendarit hënor, sepse në këtë kohë mbushjet janë në sezonin e korrjes. Nëse dëshironi të hani oriz ngjitës, mund të shkoni te portat e shkollës ose të merrni me vete shitës ambulantë që shesin ushqime për mëngjes ose ndonjë treg në Cao Bang.

Përveç 7 pjatave të famshme Cao Bang të mësipërme, ka ende një sërë pjatash të tjera të shijshme në Cao Bang që mund t’i zbuloni si brinjë të tymosur, midhje, lëng, mish bualli në kuzhinë, pho kosi.…

Më sipër është një përmbledhje e specialiteteve të Cao Bang që i pengojnë vizitorët kur vijnë në tokën e bukur të Cao Bang. Nëse keni mundësinë të shkelni një herë në Cao Bang, përveç vizitës së peizazhit të bukur, mos harroni të shijoni të gjitha pjatat unike në Cao Bang përpara se të ktheheni!

Postime të ngjashme

Postuar nga: Tran Viet Tu

Fjalë kyçe: Koleksion specialitetesh të shijshme Cao Bang, të cilave është e vështirë t’u rezistosh

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Tổng hợp các món ăn đặc sản Cao bằng ngon khó cưỡng . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Bánh tằm bì Cần Thơ – đặc sản nổi tiếng xứ Tây Đô ‘ăn là ghiền’

Tây Đô nổi tiếng với nhiều đặc sản ngon, trong đó có bánh tằm bì. Nếm thử bánh tằm bì Cần Thơ, du khách sẽ cảm nhận…

Đặc sản Phú Quốc hương vị đặc trưng du khách không nên bỏ qua khi đến thăm

Ẩm thực Phú Quốc nổi tiếng với hương vị đặc trưng khiến người ta lưu luyến khi nếm thử. Mỗi món ăn là sự kết hợp hoàn…

Mua đặc sản miền Trung tại Hà Nội ở đâu?

Ở thủ đô, chỉ cần ghé qua địa chỉ mua đặc sản miền trung Hà Nội chính hiệu này, bạn sẽ tìm thấy ngay những hương vị…

7 món ăn đặc sản trứ danh của Lệ Giang, Trung Quốc

1. Mỳ qua cầu Mì qua cầu là đặc sản Lệ Giang làm mê mẩn biết bao thực khách, thậm chí đánh gục cả những thực khách…

Cách làm bánh bèo đặc sản Hà Tĩnh thơm ngon khó cưỡng

Ở mỗi vùng miền khác nhau trên khắp đất nước Việt Nam sẽ có những đặc sản nổi tiếng mà ai đến cũng phải thử một lần….

Bận rộn như Shark Hưng vẫn tự làm món đặc sản ngon không tưởng

Shark Phạm Thanh Hưng – một trong những “sharks” của Shark Tank đã để lại ấn tượng đặc biệt trong lòng công chúng. Không chỉ là một…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *