Ngán biển Quảng Ninh: Đặc sản NGON – HIẾM – LẠ miền biển

Buckthorn e detit është një nga specialitetet e famshme të tokës bregdetare Quang Ninh. Së bashku me tortën me kallamar, sago të tharë, … Më ka mërzitur vlerat e larta ushqyese dhe shija e shijshme që “gëlltit gjuhën” ka zënë një pozicion të rëndësishëm në kuzhinën unike të kësaj toke.

 1. 1. I mërzitur nga deti – një specialitet “unik” në Quang Ninh
  1. 1.1. Çfarë është një iriq deti?
  2. 1.2. Cili është efekti i mërzisë së të ngrënit?
 2. 2. Përvoja e blerjes së mërzitjes
  1. 2.1. Çmimi i detit Quang Ninh
  2. 2.2. Si të zgjidhni të blini mërzinë
  3. 2.3. Si të ruhet dhe transportohet gjemba e detit
   1. 2.3.1. Si të ruani mërzinë e detit
   2. 2.3.2. Si të transportoni mërzinë
 3. 3. Të mërzitur nga deti, çfarë pjatash të shijshme?
  1. 3.1. Qull i mërzitur
  2. 3.2. I lodhur nga alkooli
  3. 3.3. Petë të skuqura të mërzitura
  4. 3.4. I mërzitur nga yndyra e qepës së pjekur në skarë
  5. 3.5. I mërzitur nga zierja e barit të limonit dhe djegës
Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Buka e detit Quang Ninh është gjithmonë në krye të specialiteteve më të kërkuara nga turistët. Vizitorët do të magjepsen kur shijojnë qullën, verën e mërzitur ose do të mërziten me limon dhe djegës të zier në avull, të mërzitur me yndyrën e qepës së pjekur në skarë, …

1.1. Çfarë është një iriq deti?

Iriqi i detit është një specie e familjes së molusqeve, që jeton në ujë të kripur dhe të njelmët, i njohur si një specie e çmuar e detit të provincës Quang Ninh.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Sipas banorëve vendas, mërzia është shumë e rrallë, ndaj nuk është e lehtë të shfrytëzohet. Peshkatarët shfrytëzojnë shpesh në verë dhe në vjeshtë, sepse në dimër fshihen thellë në rërë, kështu që është e vështirë për t’u gjetur. Në sezonin e peshkimit, peshkatarët gërmojnë përreth vetëm në baticë.

Slug deti ka një pamje të ngjashme me një molusqe. Megjithatë, trupi është i trashë dhe i shijshëm, me një shije karakteristike të ëmbël dhe të yndyrshme. Në veçanti, mërzia ka vlera të jashtëzakonshme ushqyese në krahasim me molusqet dhe shumë lloje të tjera ushqimesh deti.

1.2. Cili është efekti i mërzisë së të ngrënit?

Breshka detare Quang Ninh është shumë e pasur me lëndë ushqyese. Pra, cili është efekti i mërzisë? Mishi është plot me lëndë ushqyese si glucid, lipide, protid, shumë vitamina dhe minerale të nevojshme për trupin.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

A është mërzia e mirë për gratë shtatzëna? Me vlera të larta ushqyese, barku i derrit është shumë i mirë për gratë shtatzëna. Përveç kësaj, ka edhe efekt forcues, i dobishëm për meshkujt. Megjithatë, konsumatorët nuk duhet të hanë shumë për të shmangur fryrjen dhe dispepsi.

2. Përvoja e blerjes së mërzitjes

2.1. Çmimi i detit Quang Ninh

Shumë njerëz pyesin se sa para është e sëmurë nga deti? Çmimet e tyre variojnë në varësi të llojit të mërzisë. Konkretisht:

 • Lloji 1: Rreth 8-10 peshk/kg, çmimi varion nga 750,000 deri në 1,000,000 VND/kg;
 • Lloji 2: Rreth 15-20 peshk/kg, çmimi varion nga 450,000 deri në 600,000 VND/kg.
Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Disa adresa që shesin mërzinë në Quang Ninh janë:

 • Ushqim deti Ha Long: Adresa në 33 Le Quy Don, Ha Long City, Quang Ninh;
 • Van Don Seafood 399: Adresa në 399 Le Anh Tong, qyteti Cai Rong, rrethi Van Don, Quang Ninh;
 • Ushqim deti Hien Nhung: Adresa në kioskat 228 – 299 – 230 Ha Long market 1, qyteti Ha Long, Quang Ninh.
Tham Khảo Thêm:  Đến Phú Yên, vừa sợ vừa lạ miệng vừa siêu lòng với món đặc sản mắt cá ngừ đại dương

2.2. Si të zgjidhni të blini mërzinë

Krimbat e detit shfrytëzohen nga e egra nga rreth marsi deri në fund të tetorit të kalendarit hënor. Vizitorët duhet të blejnë mërzinë në këtë kohë sepse kjo është stina e mërzisë, mishi i mërzisë do të jetë më i freskët dhe më i ëmbël.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Kur zgjidhni detin, duhet të zgjidhni ato që ende hapin gojën, jo ato me gojën mbyllur. Kur e shihni duke mbyllur gojën, përpiquni ta hapni, nëse nuk mund ta hapni, ka të ngjarë që kafsha të ketë ngordhur. Nëse zgjidhni të hani të freskët, gjatë përpunimit do të sigurohet shija e gjellës.

2.3. Si të ruhet dhe transportohet gjemba e detit

2.3.1. Si të ruani mërzinë e detit

Vizitorët absolutisht MOS e vendosin mërzitjen në frigorifer menjëherë pas blerjes. Për shkak të mërzisë, kur futet në frigorifer, do të mbytet dhe do të vdesë, duke ulur cilësinë e mishit dhe duke e bërë atë të papëlqyeshëm. Nëse jeni të lodhur nga ngrirja, është shumë e vështirë të shkrihet gjatë përpunimit.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Si të ruani të DREJTËN: Thiteni gjembaçin në ujë të kripur të tretshëm me kripësi mesatare për rreth 2-3 orë. Pas kësaj, e lini në një vend të freskët dhe pak të lagësht. Në këtë mënyrë, ne mund ta ruajmë mërzinë për një kohë të gjatë pa frikën e mërzisë.

2.3.2. Si të transportoni mërzinë

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit
 • Transporti i thatë: Turistët e vendosin gjembin e detit në një kuti shkumë, dendësia e transportit është 150-300 copë/kuti stiropor, temperatura e transportit është rreth 20-25°C, mbajeni në një vend të freskët. Shkalla e mërzisë mund të arrijë 95 – 100%;
 • Transporti i lagësht: Të ftuarit përgatisin kuti me shkumë, pjesa e poshtme e kutisë është e veshur me një shtresë pëlhure gomuar ose pëlhure të lagur. Pas kësaj, e vendosni mërzinë në kuti, e mbuloni me një leckë të njomur në ujë deti për ta mbajtur të lagësht, për të mos e bërë detin të hapë gojën. Dendësia e transportit është 300-400 copë / kuti e vogël ose 700-1,000 copë / kuti e madhe. Temperatura e transportit duhet të mbahet në 20 – 25°C, në vend të freskët. Nëse transportohet në këtë mënyrë, shkalla e mbijetesës së derrit do të arrijë rreth 90-95%.

Ky lloj ushqimi deti mund të përpunohet në shumë pjata të ndryshme me shije të shijshme si:

3.1. Qull i mërzitur

Nëse dikur e keni shijuar qullin, darkuesit me siguri nuk mund të harrojnë ndjenjën e përtypjes në zorrët krokante, krokante, të ëmbël në gojë dhe erën e sekrecioneve me erë të keqe. Thjesht hani një lugë qull, ne mund të shohim butësinë e plotë, krokante dhe mishore të kësaj pjate të famshme në Quang Ninh.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Si të bëni qull në shtëpi:

 • Hapi 1: Përgatitni 1 – 2 rosa, pak qepë të gjelbër, gjethe laksa, perilla, orizin, piper të zi dhe qepë të skuqura;
 • Hapi 2: Gatuani orizin në qull të bardhë; qepët dhe speci grihen që të përzihen dhe më pas kaurdisen me vaj gatimi;
 • Hapi 3: Prisni tendinat e kastravecit të detit ose zbardhni me ujë të vluar, mbusheni, copëtoni ose lëreni të plotë. Kur të jenë skuqur qepët dhe specat i shtojmë për të skuqur, zjarri është shumë i lartë sa të piqet vetëm mërzia dhe më pas shtojmë salcën e peshkut;
 • Hapi 4: Vendosni mërzinë e skuqur në tenxhere me qull, fikeni sobën për të përfunduar.
Tham Khảo Thêm:  “Ngũ đại” đặc sản xứ Thanh

Qull i mërzitur i servirur me qepë, gjethe laksa dhe gjethe perilla. Qulli është i freskët, tonifikues dhe i ftohtë, i përshtatshëm për t’u ngrënë kur është ftohtë ose kur trupi është i lodhur.

3.2. I lodhur nga alkooli

Vera e mërzitur është një pije e çuditshme, e disponueshme vetëm në Quang Ninh. Vera është e përzier nga sheqeri në gjak, ka ngjyrë rozë, është aromatike, e ftohtë dhe ka efektin e rritjes së vitalitetit.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Si të bëni verë deti në shtëpi:

 • Hapi 1: Përgatitni 2-3 fëmijë të vegjël (të mërzitur nga keku) dhe verë;
 • Hapi 2: Thyejeni orizin në ujë orizi për të çliruar të gjithë rërën dhe për të zvogëluar kripësinë, përdorni një furçë për të larë lëvozhgën dhe më pas kulloni. Pas kësaj, ju përdorni fije për të shtrënguar gojën e mërzitur;
 • Hapi 3: Ziejeni për rreth 30-40 sekonda;
 • Hapi 4: Ndani guaskën, derdhni mishin dhe ujin e peshkut në gotën e verës;
 • Hapi 5: Hidhni verë të bardhë në filxhan;
 • Hapi 6: Përdorni shkopinj për të shpuar butësisht në të dy anët e zorrëve (vendi është i zi – mëlçia është mërzitur) në mënyrë që qeset e mëlçisë të shpërthejnë. Do të keni një filxhan verë me ngjyrë rozë ose jeshile, varësisht nga sa e pjekur është mëlçia.

3.3. Petë të skuqura të mërzitura

Për sa i përket “look”-it, pjata e petëve të skuqura nuk bie shumë në sy me përbërës të përbërë vetëm nga vermiçeli, mishi, veshi i drurit, kërpudhat shiitake dhe qepa. Megjithatë, kjo pjatë ka fituar zemrat e shumë turistëve për shkak të shijes së saj të shijshme: mishi i mërzitur ka një shije çuditërisht pikante, i kombinuar në mënyrë të përkryer me veshin e drurit dhe kërpudhat shiitake.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Si të bëni petë me oriz të skuqur në shtëpi:

 • Hapi 1: Përgatitni 500 g vermiçel, 300 g – 500 g të mërzitur, prisni vermiçelin rreth 5 cm shkurt, hiqeni; lani dhe copëtoni vetëm kërpudhat e veshit të drurit, kërpudhat shiitake; prerë qepë;
 • Hapi 2: Përpunoni paraprakisht mërzinë duke përdorur një thikë për të qëruar mërzinë, mblidhni ujin në mërzi dhe vendosni mishin e mërzitur në tas. Pas kësaj, lani baltën e mishit të mërzitur dhe e vendosni në një dërrasë prerëse, e prisni në copa të vogla;
 • Hapi 3: Vendosni vermiçelin në tigan, vendosni mishin sipër, shtoni pluhurin e supës, petët kryesore, përzieni mirë. Më tej është të skuqni qepët në vaj të nxehtë, të skuqeni dhe të skuqeni me vermiçelin dhe vermiçelin. Kur të jenë gati gati, shtoni kafkën e drurit, kërpudhat shiitake dhe skuqini së bashku, më pas rregulloni me pak më shumë ujë, përzieni derisa të gatuhen plotësisht;
 • Hapi 4: Vendosni petët e skuqura në një pjatë, spërkatni sipër piper, shërbejeni të nxehtë.

3.4. I mërzitur nga yndyra e qepës së pjekur në skarë

Njohësit e ushqimeve të detit definitivisht nuk mund të injorojnë yndyrën e qepës së pjekur në skarë. Me shijen e yndyrshme të mishit të mërzitur, aromën karakteristike të yndyrës së qepës, kjo pjatë është mjaft e fortë për të “rrahur” edhe darkuesit më të mundimshëm.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Si të bëni yndyrë qepë të pjekur në skarë në shtëpi:

 • Hapi 1: Përgatitni: 1 kg mërzitje, 50 g kikirikë të pjekur, qepë të freskëta, qepë të thata, salcë goca deti dhe vaj gatimi;
 • Hapi 2: Thithni orizin e mërzitur në ujë orizi për të çliruar të gjithë rërën dhe për të zvogëluar kripësinë, lani dhe thajeni lëvozhgën;
 • Hapi 3: Vendoseni tiganin në sobë, ngrohni vajin e gatimit, shtoni salcën e gocave dhe qepët e freskëta për të zier;
 • Hapi 4: Qëroni mërzinë, vendoseni në skarë, hidhni salcën, piqni dhe më pas vendoseni në një pjatë, spërkatni me kikirikë të pjekur dhe qepë të thata dhe gjella mbaron.
Tham Khảo Thêm:  Đề nguồn thi HSG duyên hải Bắc Bộ Ngữ văn 11 năm 2019 – Chuyên Bình Long Bình Phước

3.5. I mërzitur nga zierja e barit të limonit dhe djegës

Kastraveci i detit i zier në avull me bar limoni dhe djegës ka ëmbëlsinë natyrale të mishit me pak aromë pikante të limonit dhe djegës. Kjo është një pjatë vërtet “e paharrueshme” për ata që e kanë shijuar ndonjëherë.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Si të bëni djegës limoni të zier në avull në shtëpi:

 • Hapi 1: Përgatitni: 6 tranguj deti, 2-3 bimë limoni, djegës, kripë, piper, limon, ujë orizi;
 • Hapi 2: Lani lëvozhgën, lagni me ujë për të larë orizin dhe disa feta djegës të prerë hollë për të pastruar rërën brenda derrit;
 • Hapi 3: Lani dhe copëtoni barin e limonit; speca të larë, të prerë në feta; përzieni kripën dhe piperin në një tas të vogël, shtrydhni disa pika limoni;
 • Hapi 4: Hidhni përbërësit e mësipërm në tenxhere, ziejini për rreth 3-5 minuta derisa të hapet goja plotësisht, më pas fikni sobën;
 • Hapi 5: Vendoseni orizin e zier me avull në një pjatë, shërbejeni të nxehtë me kripë + piper + limon.

Si një specie e rrallë dhe ushqyese e ushqimit të detit, gatimet e shijshme nga deti me siguri do të bindin çdo ushqimor. Pra, nëse keni mundësinë të vizitoni Quang Ninh, ju lutemi shijoni pjatat nga mërzia.

Përveç ushqimeve të detit, Quang Ninh është gjithashtu vendi i shumë specialiteteve të tjera të shijshme – të rralla – të çuditshme dhe destinacioneve të bukura turistike. Për të pasur një vizitë të plotë në tokën minerare, vizitorët duhet të zgjedhin një vend për të qëndruar me shërbim të mirë dhe lehtësira të plota si Vinpearl Resort & Spa Ha Long.

Kuzhina Quang Ninh, e lodhur nga deti Quang Ninh: specialitete të shijshme - të rralla - të çuditshme të detit

Vinpearl Resort & Spa Ha Long ndodhet në ishullin Reu me peizazhe të bukura dhe të freskëta natyrore dhe objekte sinkron (pishinë të hapur, banjë relaksuese, zonë për lojëra për fëmijë, …). Nga këtu, vizitorët mund të kombinojnë me lehtësi vizitën e shumë vendeve të famshme turistike në Quang Ninh, duke shijuar pjata speciale tërheqëse,…

Postuar nga: Vo Thi My Hien

Fjalët kyçe: I mërzitur nga deti në Quang Ninh: TË SHËQITSHME – E RRALLA – Specialitete të çuditshme të detit

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ngán biển Quảng Ninh: Đặc sản NGON – HIẾM – LẠ miền biển . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Top 12 những món đặc sản ngon tại Hưng Yên

Tỉnh Hưng Yên là mảnh đất của Bắc Bộ còn giữ được nhiều nét truyền thống, mộc mạc của người dân Việt Nam. Nơi đây còn được…

Thịt dê, món ăn đặc sản của triều Nguyễn

Dê rất phổ biến trong đời sống, nhưng không phải ai cũng đợi đến đời vua Minh Mạng (1820-1841), nhà nước Việt Nam mới có chủ trương…

Đặc sản cua mặt trăng nổi tiếng nhất Côn Đảo

Khi nhắc đến Côn Đảo, du khách không chỉ được biết đến với những cảnh đẹp, những điểm dừng chân thú vị, những khu vui chơi giải…

TOP những địa điểm mua đặc sản Nha Trang về làm quà cho du khách

Sau khi tham khảo những đặc sản Nha Trang làm quà, du khách có thể tham khảo 4 địa điểm mua đặc sản Nha Trang làm quà…

Top 20 đặc sản Phú Quốc nổi tiếng thích hợp mua về làm qùa

Đến Phú Quốc ăn gì? Du lịch Phú Quốc về đâu sẽ là món quà ý nghĩa dành cho người thân? Hôm nay hãy cùng chúng mình…

Ăn gì ở Đâu Phú Quốc? Top 31 đặc sản Phú Quốc Hấp Dẫn

Không chỉ sở hữu nhiều cảnh đẹp say đắm, không khí trong lành, thiên nhiên đa dạng, đảo ngọc còn hấp dẫn bao du khách với rất…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *