Đặc sản Cửa Lò ngon nức tiếng gần xa đốn tim du khách

Ka shumë specialitete të famshme Cua Lo që magjepsin mysafirët si: gaforre të ziera me tamarind, gaforre të thyera, qull ngjalash, karkaleca mantis të ziera në avull me limon dhe birrë… Pra, cili është specialiteti më i mirë në Cua Lo? Çfarë dhurate duhet të blej në Cua Lo për t’u bërë të afërmve dhe familjes? Le t’i përgjigjemi informacionit të mësipërm përmes këtij artikulli.

 1. 1. Sugjeroni specialitete të shijshme Cua Lo, të ftuarit që vijnë për të ngrënë nuk do të duan të kthehen
  1. 1.1. Rritja e gaforreve
  2. 1.2. Gaforrja e zier në avull me tamarind – specialiteti Cua Lo është i pëlqyer nga turistët
  3. 1.3. Qull ngjala, Nghe Një supë me ngjala
  4. 1.4. Karkaleca mantis të ziera në avull me birrë limoni
  5. 1.5. Cua Lo duke kërcyer kallamar
  6. 1.6. Cobia shtatë pjata
  7. 1.7. Qull molusqesh
 2. 2. Çfarë specialiteti duhet të blejë Cua Lo si dhuratë?
  1. 2.1. Ushqim deti të thata – specialiteti Cua Lo blerë si dhuratë
  2. 2.2. Salcë peshku Cua Lo
  3. 2.3. Tuong Nam Dan
  4. 2.4. Portokalli Xa Doai – Cua Lo Nghe Një specialitet si një dhuratë ideale
  5. 2.5. Salcë peshku Cua Lo
  6. 2.6. Bëni letër orizi Luong
 3. 3. Ku është vendi më i përshtatshëm për të shijuar specialitetet Cua Lo?

Kuzhina e specialiteteve Nghe ose Cua Lo është gjithmonë diçka për të cilën shumë turistë janë të interesuar sa herë që kanë mundësi ta vizitojnë. Përveç ushqimit të shijshëm, zgjedhja e specialiteteve Cua Lo për t’i blerë si dhuratë, i bën shumë njerëz të habiten. Le të mësojmë për delikatesat e famshme Cua Lo që duhet të provoni dhe t’i blini si dhuratë.

1. Sugjeroni specialitete të shijshme Cua Lo, të ftuarit që vijnë për të ngrënë nuk do të duan të kthehen

Cua Lo është një qytet i vendosur në lindje të Nghe An, rreth 16 km nga qyteti Vinh. Falë bregdetit të gjatë blu të pastër, rërës së lëmuar dhe të pastër, plazhi Cua Lo është vlerësuar prej kohësh si një nga plazhet më të bukura në rajonin qendror verior.

Përveç burimeve të pasura detare, Cua Lo tërheq turistë edhe nga më shumë se 20 monumente të famshme dhe pika piktoreske si: Parku Kombëtar Pu Mat, Kodra e Çajit Thanh Chuong, Fshati Sen (Kim Lien)… Përveç kësaj, ky vend është edhe i famshëm për shumë specialitete të Cua Lo të cilat janë të freskëta, tërheqëse dhe kanë një mënyrë unike përpunimi.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

1.1. Rritja e gaforreve

 • Adresa: Restorant Thuy Hieu – Kiot numër 8, mu në parkingun 4, plazhi Cua Lo.

Karakteristika të spikatur:

Gaforrja është një pjatë me një pamje tërheqëse dhe bie në sy, por nuk është e lehtë për t’u përpunuar dhe për ta bërë këtë pjatë të shijshme, njerëzit duhet të jenë shumë të kujdesshëm dhe të përpiktë në çdo fazë.

Fillimisht duhet të zgjidhni gaforret me shumë mish, hiqet mishi i gaforres, përzihet me pak mish derri dhe më pas bluhet. Më pas shtoni pak vesh druri, kërpudha shiitake dhe erëza piper, salcë peshku për shije dhe më pas ziejini me avull.

Gjatë procesit të zierjes me avull, mishi i gaforres duhet të gatuhet, më pas shpërndani të verdhën e vezës në mënyrë të barabartë në sipërfaqe për të rritur erën dhe për të krijuar ngjyra që bien në sy. Kur të përfundojë, pjata vendoset në një guaskë gaforre shumë unike.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

1.2. Gaforrja e zier në avull me tamarind – specialiteti Cua Lo është i pëlqyer nga turistët

 • Adresa: Restorant Thuy Hieu – Kiot numër 8, mu në parkingun 4, plazhi Cua Lo.
Tham Khảo Thêm:  Đặc sản từng được xem là 'cỏ dại' chỉ có ở miền Tây

Karakteristikat e jashtëzakonshme:

Gaforrja e zier në avull me tamarind është gjithashtu një pjatë fshatare me ushqim deti dhe pëlqehet nga shumë darkues. Gaforret në Cua Lo janë zgjedhur me kujdes, vetëm ato që janë të forta, kanë shumë tulla, më pas qërohen, pastrohen dhe ndahen në 2 pjesë.

Gaforrja do të kalohet me erëza për t’u mbushur dhe më pas do të zihet në avull me tamarind. Përshkrimi tingëllon shumë i thjeshtë, por përpunimi në mënyrë që aroma e tamarindës të përshkojë çdo fibër të mishit të gaforres është problem.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

1.3. Qull ngjala, Nghe Një supë me ngjala

 • Adresa: Qull ngjala, supë me ngjala Vinh: Rruga 18 Sao Nam, Cua Lo.

Karakteristikat e jashtëzakonshme:

Qull i ngjalës dhe supa me ngjala janë dy specialitete të ngjalës që janë të njohura në të gjithë vendin. Por vetëm kur vijnë në Nghe An mund të ndjejmë shijen e shijshme të këtij specialiteti.

Qull i ngjalës, supë me ngjala këtu gatuhet nga ngjala natyrale, kështu që mishi është shumë i fortë, i ëmbël dhe aromatik. Kur gatuhen në kombinim me piper djegës dhe erëza djegëse, qepët e thata i bëjnë të gjithë ata që i hanë të trazojnë për shkak të shijes së tyre “unike” të shijshme.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

1.4. Karkaleca mantis të ziera në avull me birrë limoni

 • Adresa: Restorant Thuy Hieu – Kiot numër 8, mu në parkingun 4, plazhi Cua Lo.

Karakteristika të spikatur:

Karkaleca Mantis (e njohur edhe si sipërfaqe) është gjithashtu një specie e njohur e ushqimeve të detit dhe përpunohet në shumë specialitete Cua Lo, duke përfshirë karkaleca mantis të zier me avull me limon dhe birrë.

Karkalecat mantis të ziera në avull me birrë me bar limoni pëlqehen nga shumë darkues për shkak të veçantisë dhe aromës së re të kësaj pjate. Duhet thënë se karkaleca mantis pasi qërohet me kujdes lyhet me kripë, piper, limon, mustardë ose salcë peshku Cua Lo.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

1.5. Cua Lo duke kërcyer kallamar

 • Adresa: vizitoni restorantet e ushqimeve të detit në Cua Lo për të shijuar ose shkoni direkt në det për të provuar peshkimin e kallamarëve dhe përgatiteni vetë në vend.

Karakteristika të spikatur:

“Skip flash” ose “jumping kallamar” i referohet kallamarit të freskët, të sapokapur që është marinuar me erëza dhe i pjekur në skarë në një sobë me qymyr. Dinerët mund të shijojnë shijen e detit në vend. Kjo pjatë është shumë e përshtatshme për t’u ulur e për të pirë, për të përzier rai me pak birrë dhe kikirikë, është një eksperiencë që vështirë të humbasësh.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

1.6. Cobia shtatë pjata

 • Adresa: Restoranti Hien Lan: Kiot 49, plazhi Cua Hoi, Cua Lo.

Karakteristikat e jashtëzakonshme:

Nëse keni mundësi të udhëtoni në Cua Lo, mos harroni të shijoni pjatën cobia me 7 pjata. Konkretisht, kobia e sapo kapur do të përpunohet në shumë pjata të ndryshme si: sallatë peshku, zorrët e peshkut të skuqur, peshk i zier në avull me bar limoni, vatër peshku, pendë peshku të skuqur, qull peshku, lëkurë peshku e skuqur jashtëzakonisht në avull. . Krahasuar me speciet e tjera të peshkut detar, cobia ka mish shumë të ëmbël, kur përpunohet, nuk është peshku por ka edhe një shije të peshkut të detit dhe nuk mërzitet lehtë.

Tham Khảo Thêm:  Đề thi HSG Trại hè Hùng Vương Ngữ văn 10 năm 2019Tuyên Quang

1.7. Qull molusqesh

 • Adresa: Hong Loc Clam Qull: Kiot Nr. 98, Cua Lo, Cua Lo Town

Karakteristika të spikatur:

Jo vetëm qulli i ngjalës, por edhe qulli i molusqeve është një qull specialiteti i Cua Lo që duhet ta shijoni sa herë që keni mundësinë ta vizitoni këtë vend. Qulli i molusqeve gatuhet me kujdes në mënyrë që aroma e orizit të përzihet me shijen e molusqeve dhe barishteve për të krijuar një pjatë elegante dhe delikate. Qulli i molusqeve është i thjeshtë, por i pasur me lëndë ushqyese, duke ju ndihmuar të rrisni vitalitetin tuaj pas një dite të lodhshme udhëtimi.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

Për ta bërë udhëtimin tuaj në Cua Lo, Nghe An më të paharrueshëm, mos harroni të zgjidhni një hotel me shërbim të mirë dhe transport të përshtatshëm! Vinpearl Discovery Cua Hoi ndodhet në rrugën Binh Minh, Nghi Hai Ward, Cua Lo Town, Nghe An Province. Ky është kompleksi kryesor i hoteleve dhe resorteve bregdetare në rajonin qendror me një kombinim unik të dizajnit francez dhe çam.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

2. Çfarë specialiteti duhet të blejë Cua Lo si dhuratë?

2.1. Ushqim deti të thata – specialiteti Cua Lo blerë si dhuratë

 • Adresa: Tregjet, atraksionet turistike në Cua Lo, Nghe An shiten shumë.

Karakteristika të spikatur:

Së bashku me Da Nang dhe Sam Son, Cua Lo është një plazh me burime të freskëta dhe të pasura ushqimesh deti. Tregu i ushqimeve të detit Cua Lo shet gjithashtu lloje të ndryshme. Kur udhëtojnë për në Cua Lo, shumë njerëzve u pëlqen të shijojnë ushqimet e freskëta të detit këtu dhe të blejnë ushqime deti të thata si dhurata për të dashurit e tyre. Pjata të tilla si: kallamar me një diell, açuge të thata, karkaleca të thata, skumbri i pjekur në skarë… janë pjata shumë të njohura në Cua Lo.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

2.2. Salcë peshku Cua Lo

 • Adresa: Tregjet, atraksionet turistike në Cua Lo, Nghe An.

Karakteristikat e jashtëzakonshme:

Një nga specialitetet që Cua Lo blen si dhuratë është salca e peshkut Cua Lo. Salca e peshkut këtu është e famshme për prodhimin e peshkut të freskët me melasa, dëgjim dhe ujë të kripur për 9 deri në 12 muaj. Përdoret vetëm kur peshku është gatuar deri në fund, duke krijuar shije jashtëzakonisht të pasura, duke përmbushur standardet e aromës dhe shijes.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

2.3. Tuong Nam Dan

 • Adresa: Tregjet, atraksionet turistike në Cua Lo, Nghe An.

Karakteristikat e jashtëzakonshme:

Salca Nam Dan është një pjatë tradicionale e bërë nga përbërës shumë të afërt dhe të njohur si sojë, oriz ngjitës ose misër, kripë dhe ujë. Është e lehtë të thuash, por të bësh një grumbull të famshëm salcë soje është shumë e vështirë, sepse nëse dikush shton diçka aksidentalisht, i gjithë kavanozi do të dëmtohet.

Për të marrë një kavanoz me salcë soje të freskët dhe të shijshme, duhet shumë punë dhe përpikëri. Kur të mbaroni, salca e sojës Nam Dan mund të përdoret për të përgatitur shumë pjata të shijshme, nga peshku i zier me salcë soje deri te perimet e ëmbla ose spinaqi me ujë të zier me salcë soje.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

2.4. Portokalli Xa Doai – Cua Lo Nghe Një specialitet si një dhuratë ideale

 • Adresa: Vinh Market – Hong Son, Vinh City, Nghe An orange Garden në Komunën Doai, Komuna Nghi Dien, Nghi Loc.
Tham Khảo Thêm:  Top 17 đặc sản Yên Bái độc lạ, nên mua làm quà

Karakteristikat e jashtëzakonshme:

Marka e famshme e portokallit Xa Doai vjen nga komuna Doai, rrethi Nghi Loc, provinca Nghe An. Ky është një varietet portokalli veçanërisht i shijshëm, me një lëvozhgë të hollë me ngjyrë të ndezur dhe një shije shumë të ëmbël. Në të kaluarën, Cam Xa Doai ishte aq i çmuar sa quhej “mbreti i portokalleve”, tani është shumë e arsyeshme ta blini atë si dhuratë për gjyshërit, prindërit ose miqtë.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

2.5. Salcë peshku Cua Lo

 • Adresa: shitet në shumë tregje, atraksione të famshme turistike në Cua Lo.

Karakteristika të spikatur:

Salca e peshkut Cua Lo bëhet tërësisht nga karkalecat e freskëta të detit, më pas përzihet me kripë dhe inkubohet me kujdes. Shija e salcës së peshkut nuk është shumë e kripur ose shumë e fortë, ka një aromë karakteristike dhe ka shijen e detit, e vështirë të ngatërrohet me rajone të tjera.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

2.6. Bëni letër orizi Luong

 • Adresa: mund të shkoni në fshatin Do Luong Banh Da në Nghe An për të dëshmuar drejtpërdrejt procesin e përgatitjes dhe shitjes së ëmbëlsirave.

Karakteristika të spikatur:

Do Luong multi-torte behet nga miell orizi i grire imet, susam dhe ereza tipike si piper, hudhra… Torta prodhohet ne forme te thate, ka aftesi te ruhet per nje kohe te gjate dhe eshte shume e pershtatshme per blerje. si dhuratë. Banh Da mund të piqet, të skuqet, të hahet vetëm ose të shërbehet me shumë pjata të tjera.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

3. Ku është vendi më i përshtatshëm për të shijuar specialitetet Cua Lo?

Duke ardhur në Nghe An, vendlindja e xhaxhit Ho, vizitorët do të kenë mundësinë të shijojnë specialitete tërheqëse Cua Lo dhe të vizitojnë shumë vende të famshme turistike.

Dhe nëse doni të zgjidhni këtë vend si ndalesën e radhës për udhëtimin tuaj të zbulimit, duhet të zgjidhni një akomodim që është sa i përshtatshëm për sa i përket vendndodhjes gjeografike, dhe ka shërbime të përshtatshme dhe komode. Në mënyrë tipike, Vinpearl Discovery Cua Hoi ndodhet në: Rruga Binh Minh, Nghi Hai Ward, Cua Lo Town, Nghe An Province.

Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

Sidomos, Vinpearl po aplikon një program FALAS për t’u regjistruar për një kartë anëtarësimi në Pearl Club me privilegje jashtëzakonisht tërheqëse:

 • 5% zbritje shtesë në çmimin më të mirë të dhomës
 • 5% zbritje në shërbimet ushqimore në Almaz Hanoi, Vinpearl
 • Akumuloni përmirësime dhe një sërë stimujsh të tjerë
Nghe Një kuzhinë, specialitete të shijshme furre të famshme afër dhe larg, rrëmben zemrat e turistëve

Specialitetet Cua Lo me vlera të shumta kulinare dhe kulturore janë një nga faktorët që tërheqin turistët vendas dhe ndërkombëtarë për shumë vite. Ka gjithashtu shumë restorante të shijshme në Cua Lo që turistët duhet të përfitojnë për të vizituar. Para çdo udhëtimi, ju lutemi bëni një orar të detajuar për t’u siguruar që mund të shijoni plotësisht të gjitha specialitetet e shijshme këtu!

Postuar nga: Nguyen i pasur

Fjalë kyçe: Specialitete të shijshme të Cua Lo, të famshme afër dhe larg, rrëmbejnë zemrat e turistëve

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Đặc sản Cửa Lò ngon nức tiếng gần xa đốn tim du khách . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Đặc sản mắm Huế ngon nên mua làm quà

Mắm Huế rất ngon và được nhiều người mua. Mắm Đặc Sản Huế là món ăn ngon được nhiều người mua về làm quà. Hãy cùng tìm…

Đặc sản mè xững Cố Đô Huế

Hạt mè ở cố đô Huế (hay còn gọi là mè xửng) là một trong những đặc sản ngon nổi tiếng của xứ Huế. Ai đến Huế…

Về Côn Đảo Thưởng Thức Đặc Sản Cá Mú Thơm Ngon Bổ Dưỡng

Côn Đảo là địa điểm du lịch thu hút lượng lớn du khách trong thời gian gần đây. Có những cảnh biển đẹp hoang sơ, những di…

Đặc Sản Ốc Vú Nàng Côn Đảo

Ốc sên sống bằng cách bám vào đá của các vách đá ven biển, chúng mở vỏ để nước biển tràn vào mang theo vi sinh vật…

5 món ăn đặc sản Cà Mau bạn nên nếm thử ngay

Cua hấp Cà Mau, mắm ruốc, bùn nướng muối ớt,… là những đặc sản Cà Mau bạn nên thử ngay nếu có dịp đến đây. Hãy cùng…

Du lịch Cà Mau nên ăn gì? Các món ăn đặc sản Cà Mau bạn nên thử

Trong hành trình du lịch Cà Mau chinh phục cực Nam Tổ quốc, ngoài việc khám phá những cánh rừng tràm, đước bạt ngàn; Bạn không thể…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *