Ăn gì khi đến Hà Tĩnh?

Ha Tinh – një vend i famshëm me shumë peizazhe të bukura si Pagoda Huong Tich, plazhi Thien Cam, udhëkryqi Dong Loc, kalimi Ngang… Këngët janë si kilometra, ca tru të pamasë që valëvitin zemrat e njerëzve. Jo vetëm kaq, ky vend tërheq turistët edhe nga specialitetet tërheqëse por të thjeshta të njerëzve këtu. Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh? Në këtë artikull, le të eksplorojmë pjatat e famshme të shijshme të Ha Tinh kur të keni mundësinë të vizitoni këtë tokë!

Banh Mi Ram – Ha Tinh

Ata që kanë qenë në Ha Tinh por nuk kanë ngrënë banh mi rrotulla me dash, konsiderohet se udhëtimi nuk mund të jetë i plotë. Role Ram me Banh Mi është një kombinim harmonik midis ëmbëlsirave të buta, të lëmuara dhe të freskëta dhe dashit të skuqur krokant, aromatik, një pjatë sa e thjeshtë dhe delikate.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Banh Mi Ram – Ha Tinh

Ram në gjuhën Ha Tinh i referohet rrotullave të skuqura, një pjatë e famshme, që kontribuon në aromën e kuzhinës vietnameze. Por duke ngrënë dash në Ha Tinh, do të ndjeni një shije tjetër që nuk mund të gjendet askund tjetër. Banh Mi është një mënyrë tjetër për të kërkuar tortë banh cuon, të lagur – një pjatë e preferuar e Nghe An. Banh Mio është zhytur thjesht në salcë peshku, zakonisht është Banh Mio, më luksoze se supa e pulës Banh Mi. Njerëzit në veri shpesh rrotullohen me mish, kur lyhen me shumë yndyrë, por njerëzit në rajonin qendror nuk duhet të shijojnë shijen e ftohtë dhe të kursyer kur hanë.

Një gjë e veçantë në lidhje me ram banh mi është se kur e hani, duhet të mbani me duar rrotullat e ftohta të banh cuon, të mbështillni në të një role të skuqur paraprakisht ose një copë roleje derri. Duke mbajtur në dorë një dash të vogël, të nxehtë dhe krokant, të mbështjellë një shtresë torte të hollë e të shijshme, të zhytur në një tas me salcë peshku djegës me hudhra pikante, pikante limoni, nuk ka asgjë të ngjashme.

Banh beo – Ha Tinh

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Banh beo – Ha Tinh

Banh beo është një pjatë fshatare që mund ta blini kudo, por në çdo vend, torta ka shijen dhe identitetin e vet. Kështu është edhe torta Ha Tinh beo, ka një shije unike që kur hahet nuk mund të ngatërrohet me ëmbëlsira të tjera. Banh beo është bërë nga mielli i filtruar, mbushja bëhet nga karkaleca të rinj të qëruar ose nga mish pa dhjamë që skuqet me qepë të thata, më pas shërbehet me barishte. Kur hani, shtoni pak salcë djegës, duke krijuar një shije pikante, të ëmbël dhe të thartë të sheqerit me limon shumë tërheqëse.

Banh beo, nëse hahet e nxehtë apo e ftohtë, është e shijshme dhe tërheqëse. Kur hahet i nxehtë, me salcë peshku pikant në ditët e ftohta, do t’ju ngrohë zemrën. Kur hahet i ftohtë, torta është pak e përtypur, krokante me një shije të pasur.

Fruta turshi – Ha Tinh

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Fruta turshi – Ha Tinh

Fruta turshi është një ushqim tradicional i çdo familjeje në Ha Tinh. Kjo pjatë është bërë nga fibra jeshile e pjekur ose jackfruit dhe kripë e bardhë. Përbërësit janë të thjeshtë dhe të thjeshtë, por shija e timos është e thartë dhe krokante, duke krijuar një shije të paharrueshme.

Ky specialitet i Ha Tinh përpunohet në shumë pjata tërheqëse si manekina e veshit të derrit, supë peshku në verë ose viçi i skuqur me viç, mish derri i skuqur me djegës dhe sheqer në dimër. Ose thjesht zhytja e salcës së sojës / salcës së peshkut me rigon është gjithashtu e mrekullueshme.

Sallatë me peshk të ftohtë – Ha Tinh

Duke iu referuar specialiteteve Ha Tinh, nuk harrojmë të përmendim sallatën opake të peshkut – një pjatë e lidhur me detin dhe lumin – dhuratë e veçantë e detit Xuan Nghi.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Sallatë me peshk të ftohtë – Ha Tinh

Tham Khảo Thêm:  Thưởng thức đặc sản mắm nhum Côn Đảo ngon nức lòng thực khách gần xa

Peshku daltë rreth 13-18 cm i gjatë, trupi më i madh se gishti i madh, jeton pranë bregut, në formë të ngjashme me gobin e ujërave të ëmbla. Peshku breshkë mund të përpunohet me shumë pjata të shijshme, sepse mishi është i fortë, i bardhë, ka shije të ëmbël dhe është i disponueshëm pothuajse në çdo stinë.

Ngrënia e sallatës së peshkut opake ka domosdoshmërisht barishte dhe lloje të ndryshme gjethesh fiku, gjethe karafil, gjethe mango të reja … së bashku me mango jeshile, fruta ylli të thartë, banane jeshile të prera hollë. Kur hani rrotulla letre orizi me perime dhe peshk, duke u zhytur me lëng mishi, do të ndjeni shijen yndyrore të peshkut, shijen e mishit të kopras, pikante, të thartë dhe bar, shije të ëmbël dhe të veçantë që nuk gjendet askund. mund te jete.

Cu Do Candy – Ha Tinh

Candy Cu de është gjithashtu një nga specialitetet e famshme Ha Tinh që pëlqehet nga shumë njerëz. Karamelet Cu da janë bërë nga përbërës të njohur si melasa, kikirikët, malti dhe xhenxhefili, por hapat e përpunimit janë mjaft të sofistikuara.

Cu Do Candy – Ha Tinh

Kikirikët e përzgjedhur për mbushje duhet të jenë kikirikë kodrinorë, krokantë, të grimcuar në mënyrë të barabartë, me një lëvozhgë të jashtme të hollë dhe me shkëlqim. Melasa duhet të jetë e ngjashme me mjaltin, aromatike dhe e trashë si mjalti. Letra e orizit nuk është as shumë e trashë dhe as shumë e hollë, veçanërisht me susam dhe xhenxhefil në kore.

Edhe pse pamja e ëmbëlsirave Ha Tinh cu da është e ashpër dhe e ashpër, thjesht provoni një copë, ëmbëlsia e kallam sheqerit e kombinuar me shijen e butë pikante të xhenxhefilit do ta bëjë këdo që e ka provuar të ndihet gjithashtu i emocionuar dhe dëshiron të shpërblehet. zgjohu. përsëri.

Dhia malore Huong Son – Ha Tinh

Mishi i dhisë së malit është një specialitet i shijshëm i Ha Tinh që gjendet vetëm në rajonin Huong Son. Mishi i dhisë këtu nuk ngatërrohet lehtë me mish dhie në asnjë rajon tjetër të Vietnamit. Falë bujqësisë natyrore, mishi i dhisë këtu për nga shija nuk është i pakalueshëm.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Dhia malore Huong Son – Ha Tinh

Për të bërë gatime të shijshme nga mishi i dhisë, njerëzit duhet të zgjedhin edhe dhitë në nivelin e duhur të mishit. Dhitë mbi 30 kg do të japin mishin më të shijshëm. Nëse dhia është shumë e re ose shumë e vjetër, mishi i dhisë nuk do të ketë shije të mirë. Mishi i dhisë, para se të përpunohet, duhet të rrihet me kashtë për të djegur shtresën e jashtme të lëkurës.

Nga lënda e parë është se mishi i dhisë mund të përpunohet me dhjetëra pjata për të cilat keni dëgjuar, si dhi me limon, i skuqur, i skuqur, i zhytur në tufa, i zier me avull, i zier, i pjekur në skarë me pesë erëza, i gatuar me kerri.. Nëse udhëtimi juaj Nëse nuk jeni me nxitim, ndaluni te Huong Son nga qyteti për të shijuar këtë specialitet të shijshëm.

Supë me qull – Ha Tinh

Më pas, qull supë është gjithashtu një specialitet i Ha Tinh që vendasit dhe turistët duan të blejnë. Supa e supës duket pak si vermiçeli, por kur hahet do të jetë krejtësisht ndryshe. Do të ndjeni plotësisht shijet e tharta, pikante, të kripura dhe të ëmbla të kësaj pjate.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Supë me qull – Ha Tinh

Nëse Banh Canh është bërë nga mielli i orizit, niseshteja e tapiokës dhe sheqeri, mielli është përbërësi kryesor për të bërë supë me qull. Në thelb, forma e tortës për të gatuar qull është e ngjashme me atë të vermiçelit, por jo e vogël dhe e rrumbullakët, por pak më e madhe, më e trashë dhe më e shkurtër. Mielli i grurit përzihet me ujë derisa të jetë i qetë, më pas mbështilleni brumin në shumë fije të vogla dhe vendoseni në një tas të veçantë.

Tham Khảo Thêm:  Hồng khô đặc sản Đà Lạt

Një tjetër gjë e rëndësishme për të bërë supë supë është supa. Supa është bërë nga kockat e derrit të zier (ose mish derri të bluar). Ndërsa kockat po ziejnë, hiqni shkumën në tenxhere për ta bërë lëngun më të ëmbël dhe më të qartë. Shtoni erëza dhe pluhur erëza sipas shijes.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Supë me qull – Ha Tinh

Kur të jeni gati për t’i ngrënë, vendosni petët në një tas, hidhni lëngun e nxehtë në tas. Në tasin e supës congee ka edhe disa brinjë (ose mish) në lëng mishi, disa role derri, disa karkaleca të skuqura, pak kërcell qepë të freskët ose koriandër dhe pak qepë të skuqur me yndyrë. Përveç kësaj, për ta bërë qull tërheqës, në varësi të preferencës, njerëzit mund të skuqen dhe më pas të presin në kubikë dhe ta spërkasin në tasin me qull. Kur hani, do të ndiheni të shëndoshë dhe sfungjer.

Petët e bardha janë shumë tërheqëse, tunden në një tas me lëng mishi aromatik dhe të ëmbël. Mund të shtoni pak lëng limoni, pak salcë djegës dhe disa erëza të tjera në varësi të shijes së çdo personi si kohlrabi apo fiq të kripur… Supa me qull është një pjatë që vjen nga rajoni qendror, kështu që për njerëzit qendrorë, ajo është e domosdoshme për të ngrënë supë qull pa salcë djegës.

Supa me qull duket e thjeshtë por është plot shije, aromatike, e thartë, pikante dhe e ëmbël e kombinuar me përtypjen e petëve, e cila është shumë e veçantë, duke i bërë njerëzit të hanë një herë dhe ta mbajnë mend përgjithmonë. Në ditët e dimrit, ka një tas me supë me qull të nxehtë që pihet për ta ngrënë me salcë djegës për të ngrohur stomakun.

Midhjet e lumit La – Ha Tinh

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Midhjet e lumit La – Ha Tinh

Toka Ha Tinh ka vërtet shumë pjata fshatare, të lidhura me jetën e përditshme të njerëzve. Në veçanti, midhjet Song La janë një nga specialitetet idilike të fshatit, duke kontribuar në një kuzhinë më të pasur Ha Tinh.

Kënga La midhjet kanë një shije shumë specifike, të pasur, të ëmbël, të yndyrshme pa u sëmurë. Mjafton të përdorni ujë me midhje të gatuar me spinaq, perime pagur… të disponueshme në kopsht dhe shijojeni me pak kripë dhe erëza, keni një supë aromatike dhe të ëmbël.

Përveç kësaj, mishi i midhjes mund të përdoret për të skuqur tim jackfruit (turshi i ri turshi), xhenxhefil me gjethe laksa; qepët e skuqura ose të përpunuara në pjata me oriz me midhje, vermiçeli me midhje, qull midhjeje … ose thjesht e ngrënë me kek me oriz me susam është po aq tërheqëse.

Bëni supë me petë viçi Trai – Ha Tinh

Vermiçeli Do Trai viçi – Specialitetet Ha Tinh të famshme për turistët afër dhe larg është shumë i ndryshëm nga llojet e tjera të vermiçelit. Gjëja më e dukshme është peta e madhe, e rrumbullakët me ngjyrën e luleve të arekës. Sepse është bërë nga një lloj orizi fshati që vendasit e përdorin shpesh për të bërë verë (orizi duhet të jetë oriz në Duc Tho – Ha Tinh). Në Ha Tinh, njerëzit bëjnë vermiçelin me metodën tradicionale manuale, kështu që petët janë më të mëdha se vermiçeli industrial i bërë nga makina.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Bëni supë me petë viçi Trai – Ha Tinh

Për të bërë një supë të shijshme me petë viçi Do Trai, përveçse është e përpiktë në zgjedhjen e orizit për të bërë vermiçeli, edhe mishi i viçit duhet zgjedhur me kujdes. Mishi i viçit duhet të jetë mishi i lopëve që kullosin përgjatë digës, atëherë mishi do të jetë i butë dhe i ëmbël. Lëngu i vermiçelit zihet nga kockat e tubit, bishti i kaut krijon ëmbëlsi dhe yndyrë për gjellën.

Një tenxhere e shijshme me lëng mishi është puna e një kuzhinieri që lan me përpikëri kockat, duke dekantuar rregullisht shkumën në tenxhere me lëng mishi në mënyrë që ngjyra e lëngut të jetë gjithmonë e qartë, viçi i prerë pak trashë të jetë i ëmbël, i butë dhe aromatik kur hahet. Qepët e njoma, aroma kineze, salca e peshkut djegës, hudhra turshi, piper dhe feta limoni janë erëzat për një tas perfekt me supë me petë viçi.

Tham Khảo Thêm:  Đặc sản Tuy Hòa- bánh hỏi lòng heo

Bun Bo Do Trai nuk e vendos vermiçelin në një tas me lëng mishi, por e vendos në një pjatë të veçantë, mjaft të ngjashme me mënyrën e ngrënies së simiteve në Hanoi. Është e domosdoshme të hahet me një pjatë me perime të papërpunuara dhe copa limoni të shijshëm. Ky është një specialitet i shijshëm i Ha Tinh, kushdo që e ka shijuar një herë do ta mbajë mend përgjithmonë. Nëse keni mundësinë të vini në Ha Tinh, duhet patjetër të vizitoni Duc Tho dhe të shijoni supën me petë viçi këtu.

Kërcimi i kallamarëve Vung Ang – Ha Tinh

Deti Vung Ang është i famshëm për shumë pjata të freskëta dhe tërheqëse me ushqim deti, por ndër to më i spikaturi është kallamarët që kërcejnë. Prandaj, do të jetë një lëshim i madh nëse nuk e shijoni këtë specialitet Ha Tinh.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Kërcimi i kallamarëve Vung Ang – Ha Tinh

Ky lloj kallamari peshkohet gjatë natës, më pas lëshohet në ndarjet e varkave për të ruajtur ujin e detit dhe më pas e shet atë. Për shkak se kallamari këtu është mjaft i madh, menjëherë pasi është kapur, ruan ende freskinë e tij, ndaj vendasit e quajtën kallamar blink.

Ka shumë mënyra për të përgatitur kallamarët kërcimtarë, më e thjeshta është ta lini kallamarin të plotë, ta lani dhe ta vendosni menjëherë në avull, kjo mënyrë përpunimi do të ndihmojë në ruajtjen e ëmbëlsisë më natyrale të gjellës. Prandaj, nuk ka nevojë të shtoni erëza, por vetëm një filxhan pastë xhenxhefili ka bërë që shumë ushqimorë të mos mund të rezistojnë.

Përveç kësaj, kallamarët vallëzues Vung An mund të piqen në skarë, të skuqen ose të bëhen sallatë, etj., të cilat janë shumë të njohura me darkat e afërta dhe të largëta për shkak të freskisë dhe ëmbëlsisë së tyre.

Banh Gai – Ha Tinh

Një tjetër specialitet Ha Tinh që nuk duhet ta humbisni patjetër është torta gai. Torta Gai filloi në fshatin Duc Tho, më pas u përhap gradualisht në rajonet fqinje dhe gradualisht u bë një tortë tipike e kuzhinës qendrore.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Banh Gai – Ha Tinh

Procesi i pjekjes është jashtëzakonisht i përpunuar dhe kërkon shumë kohë. Gjethet e kërpit mblidhen nga kopshtet me gjethe, zgjedhin gjethet më të trasha, sillen në shtëpi për të gatuar me melasa, pastaj përzihen me miell orizi, bluhen dhe brumosen shumë hollësisht.

Mbushja është bërë nga fasule, reçel kokosi dhe kek të kripur me mish të yndyrshëm dhe të yndyrshëm. Korja është e zezë, ngjyra tipike e melasës dhe gjetheve me gjemba. Kur hani kek gai, do të ndjeni shijen e shijshme, të yndyrshme, yndyrore që është e paharrueshme.

Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh? Më sipër janë specialitetet më të famshme Ha Tinh. Ka pjata që janë të lehta për t’u ngrënë, por ka edhe pjata që janë të vështira për t’u ngrënë për shumë njerëz. Megjithatë, nëse e provoni edhe disa herë, me siguri do t’ju pëlqejë. Nëse keni mundësinë të udhëtoni në Ha Tinh, mos harroni të shijoni specialitetet e famshme të Ha Tinh që prezantojmë më sipër.

Postuar nga: Nguyen Ngoc Quang

Fjalë kyçe: Çfarë duhet të hani kur vini në Ha Tinh?

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Ăn gì khi đến Hà Tĩnh? . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Bánh tằm bì Cần Thơ – đặc sản nổi tiếng xứ Tây Đô ‘ăn là ghiền’

Tây Đô nổi tiếng với nhiều đặc sản ngon, trong đó có bánh tằm bì. Nếm thử bánh tằm bì Cần Thơ, du khách sẽ cảm nhận…

Đặc sản Phú Quốc hương vị đặc trưng du khách không nên bỏ qua khi đến thăm

Ẩm thực Phú Quốc nổi tiếng với hương vị đặc trưng khiến người ta lưu luyến khi nếm thử. Mỗi món ăn là sự kết hợp hoàn…

Mua đặc sản miền Trung tại Hà Nội ở đâu?

Ở thủ đô, chỉ cần ghé qua địa chỉ mua đặc sản miền trung Hà Nội chính hiệu này, bạn sẽ tìm thấy ngay những hương vị…

7 món ăn đặc sản trứ danh của Lệ Giang, Trung Quốc

1. Mỳ qua cầu Mì qua cầu là đặc sản Lệ Giang làm mê mẩn biết bao thực khách, thậm chí đánh gục cả những thực khách…

Cách làm bánh bèo đặc sản Hà Tĩnh thơm ngon khó cưỡng

Ở mỗi vùng miền khác nhau trên khắp đất nước Việt Nam sẽ có những đặc sản nổi tiếng mà ai đến cũng phải thử một lần….

Bận rộn như Shark Hưng vẫn tự làm món đặc sản ngon không tưởng

Shark Phạm Thanh Hưng – một trong những “sharks” của Shark Tank đã để lại ấn tượng đặc biệt trong lòng công chúng. Không chỉ là một…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *