10+ Đặc Sản Sông Nước miền Tây Nổi Tiếng Nhất Định Phải Thử 1 Lần

Lumenjtë perëndimor përmenden në letërsi dhe poezi jo vetëm për shkak të bukurisë tërheqëse të lumit, por edhe nga pjatat e famshme që tërheqin turistët. Nëse keni mundësinë të vini në këtë tokë buzë lumit, mos harroni të shijoni ëmbëlsinë e açuges së pjekur në skarë, shijen e hidhur të lakër turshi, tenxheren e nxehtë me salcë peshku… imagjinoni tashmë të uritur. Le të mësojmë së bashku specialitetet e këtij rajoni lumor!

Specialitetet e rajonit të lumit perëndimor

Supë e çmendur e thartë pambuku

Me siguri nëse e keni dëgjuar këngën e Phi Nhung “Flower Madness”, a keni menduar ndonjëherë se do të ktheheni në Perëndim në sezonin e përmbytjeve dhe do ta zgjidhni me dorë këtë lule për të gatuar supë të thartë? Lulet e luleradhiqes janë të ëmbla dhe me mish, ngjyra e luleve ka një ngjyrë shumë karakteristike të verdhë të ndezur.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Në sezonin e shirave, e gjithë familja ulet në varkë së bashku, asgjë nuk është më e lumtur se sa të pini një tas me supë të nxehtë dhe të thartë. Merrni topin e pambukut “të yndyrshëm” dhe vendoseni në gojë, çdo copë mishi i bardhë do të ndjejë ëmbëlsinë e natyrës. Pambuku i luleradhiqes është produkti natyral më i rritur në Hau Giang, nëse keni mundësinë të vini këtu, ju lutemi trajtojeni veten me një tas me supë të shijshme klasike të çmendur pambuku!

Peshk kokë gjarpëri i pjekur në skarë

Kjo pjatë është e famshme, e njohur, kushdo që ka qenë në Perëndim, të gjithë duan të hanë harengë të shijshme të pjekur në skarë. E veçanta e këtij peshku të pjekur në skarë qëndron në përbërësit dhe teknologjinë unike të përpunimit. Peshku i susamit i përdorur për pjekje në skarë duhet të jetë mustak i kapur në përrenj ose fusha pas orizit, me peshë të paktën 500 g secili.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Mënyra e pjekjes është gjithashtu shumë unike, njerëzit nuk i fusin në furrë apo mikrovalë si në qytet, por përdorin shkopinj bambuje ose shkopinj bambuje për ta helluar secilin nga bishti deri në bërthamë dhe më pas i vendosin në kuzhinë. Kashtë ose bagas i thekur. Kur luspat e peshkut janë djegur të zeza dhe mishi brenda është gatuar në mënyrë të barabartë, zorrët e peshkut hapen dhe zhyten në salcë peshku me hudhër djegës.

E ngrënë sa është ende e nxehtë, copat e ëmbla dhe të hidhura të peshkut të susamit, mishi i tymit të kashtës i përzier me aromën karakteristike të salcës së peshkut, aroma e hudhrës dhe piperit do t’ju bëjnë të ekstazë. Krapi i argjendtë i pjekur në skarë është i bollshëm në Perëndim, por i shijshëm veçanërisht në An Giang. Mund të shkojmë edhe në qendër të qytetit. Long Xuyen, le të shkojmë në një restorant të famshëm dhe të shijojmë krap të shijshëm argjendi të pjekur në skarë!

Tham Khảo Thêm:  Đặc sản và các món ăn ngon ở Bạc Liêu

Specialitete lumore perëndimore – krimbat e kokosit

Krimbi i kokosit është emri i një krimbi të ri që jeton në trungun e pemëve të arrës së arrës së kokosit, pemëve të arrave të betelit… Ka shumë yndyra të bardha dhe të rrumbullakëta në rajonin jugperëndimor. Për ta kapur atë, duhet të pritet e gjithë pema e kokosit, sepse është thellë në tenxheren e kokosit. Krimbat e kokosit mund të përpunohen në shumë pjata të ndryshme si: krimbat e skuqur, sallatë tofu me kokos, insekte… Krimbat e kokosit rriten duke ngrënë tofu të kokosit, kështu që kur hanë, gjithmonë ndjejnë një shije shumë të këndshme të yndyrshme, ndryshe nga shija. yndyrë e yndyrës shtazore.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Ky është një ushqim i pastër, me vlera ushqyese, që përmban shumë proteina dhe ofron shumë vitamina A, C, B1, kundër plakjes, duke promovuar shëndetin. Sigurisht, pjata më e mirë e krimbave të kokosit duhet përmendur në kryeqytetin e arrës së kokosit në Ben Tre. Nëse keni mundësi të vini në këtë vend, duhet të provoni patjetër krimbin e kokosit!

Torta perëndimore e Vietnamit

Vetëm duke dëgjuar emrin, ju e dini se kjo është një pjatë e famshme buzë lumit. Ndryshe nga banh xeo në provincat qendrore, petullat perëndimore kur hahen nuk kanë nevojë të rrotullohen, por hahen drejtpërdrejt me perime si borziloku, borziloku, mango jeshile, lulelakra, brokoli. Mund të përdoren filiza fasule, pambuk, bark derri, karkaleca, pulë, veçanërisht e rëndësishme është që perëndimorët të mos hanë petulla vetëm, por në grup. Pritja për të dalë nga furra e ëmbëlsirës së re është ende e ngrohtë, aroma e perimeve të egra dhe shija unike e salcës së zhytjes është e paharrueshme.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Në Perëndim, çdo shtëpi mund të derdhë banh xeo me karakteristika lumi, por për të shijuar salcën e shijshme të peshkut të kripur, duhet të shkoni në restorante në distriktin Can Duoc, provincën Long An.

Enë e nxehtë me salcë peshku

Krahasuar me perëndimorët, salca me tenxhere të nxehtë është një nga specialitetet e famshme të shijshme, që shijohet vetëm në raste të rëndësishme ose kur vijnë të ftuarit për ta vizituar. Përbërësit kryesorë për të bërë tenxheren e nxehtë të salcës së peshkut përfshijnë lesh pambuku të prerë hollë, proshutë të shijshme, kallamar, karkaleca, bamje, pak salcë peshku dhe kocka derri për të bërë lëngun.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Duke shijuar tenxheren e nxehtë të salcës së peshkut kur është ende e nxehtë, shija e pasur e erëzave përshkon mishin dhe peshku është e paharrueshme. Lakra turshi dhe zambaku i ujit i shtojnë shijshmërisë gjellës. Nëse doni të shijoni aromën karakteristike të salcës së peshkut, duhet të shkoni në Chau Doc – An Giang, të shkoni në çdo restorant buzë rrugës, njerëzit do t’ju shërbejnë me entuziazëm.

Zambak uji i gatuar me salcë peshku

“Doni të hani zambakë uji?

Pastaj shkoni në Dong Thap dhe hani derisa të jeni të uritur.”

Që nga kohërat e lashta, sa herë që ngrihej uji, zambaku i ujit i zier ka qenë një pjatë e njohur e perëndimorëve. Zambaku i ujit krahasohet me një lule të egër, që lulëzon të bardhë në një cep të qiellit, lulet e bardha në vjollcë të patëllxhanit jo vetëm që zbukurojnë botën, por edhe një pjatë unike dhe idilike e njerëzve në rajonin jugperëndimor.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Zambakët e ujit pas vjeljes lahen, priten në copa të vogla dhe thahen. Salca e peshkut të pjekur është salcë peshku turshi qeramike, ngjyrë e kuqe e errët, aromë tërheqëse. Salca e peshkut të zier është e qartë përmes proshutës, e kalitur me proshutë të ëmbël, e kombinuar me zambak uji krokan ose disa perime për të krijuar një specialitet të famshëm perëndimor. Zambaku i ujit tradicional i zier, por pa humbur karakteristikat dhe shijen tërheqëse, është një nga specialitetet e famshme të sezonit simpatik lundrues.

Tham Khảo Thêm:  Đặc sản Hải Phòng, không ăn không được

Minjtë e pjekur në skarë me Lu

Vetëm në këtë tokë lumenjsh mund të ketë një pjatë unike dhe tërheqëse të miut të pjekur. Aluvionet pjellore në Perëndim, fushat janë të drejta, ushqimi kryesor janë pemët frutore, orizi ose të korrat, kështu që miu i fushës është shumë i pastër dhe është një specialitet i famshëm perëndimor në sezonin tërheqës të lundrimit.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Përveç miut të njohur në avull, miu i pjekur në skarë me yndyrë peshku dhe miu i njohur i pjekur në skarë me ujë kokosi … miu i pjekur në skarë është më i këndshëm për turistët. Minjtë lahen, priten thonjtë, kullohen, marinohen me erëza dhe më pas futen në një kavanoz për pjekje për rreth 1 orë, minjtë sapo janë gatuar, të shijshëm. Minjtë tani janë aromatike, të artë, bien shumë në sy, kur t’i shihni, nuk do të keni më frikën origjinale.

Ku është sallata me peshk mbytëse

Sallata me pagur e hidhur është një kombinim i shijes së shijshme të strabizmit, shijes yndyrore të proshutës dhe shijes së hidhur të gjetheve të pjeprit të hidhur. Pema durian është një specialitet i famshëm i rajonit të gjerë të lumit, lulet janë të bardha, me shije të hidhur, nëse nuk jeni të njohur, ardhja në Perëndim për të zbuluar dhe ngrënë është një pjesë e shijshme.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Sallata e peshkut Durian është një nga veçoritë e kulturës së kuzhinës Khmer, me origjinë nga Kamboxhia. Sallata përbëhet nga tre bërxolla derri, peshk, karkaleca, kastravec, mango, barishte… por më e rëndësishmja është salca e ëmbël dhe e thartë e tamarindës e spërkatur sipër, e cila e bën atë më të shijshme dhe tërheqëse për darkuesit. Sallata mund të hahet si sallata në veri, mund të hahet me oriz të nxehtë për të ngrohur stomakun kur moti ndryshon stinët ose kur bie shi papritmas.

Peshk i pjekur me thjerrëza me ananas – shije e shijshme e parezistueshme

Ishte një specialitet i famshëm i periudhës Xi Piao, nuk mund të them që kjo ngjyrë është peshk i zier me ananas, ananasi këtu është ananasi. Pangasius është një peshk që jeton kryesisht në deltën e Mekong, është një mustak që shfaqet shpesh në sezonin e përmbytjeve. Kur vijnë në Perëndim në këtë kohë, vizitorët do të shohin shumë varka dhe varka, me valë në sipërfaqen e ujit.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Salmoni bën një lëng mishi të ëmbël, duke sjellë me vete thelbin e rajonit të gjerë të lumit Mekong, të përzier me shijen e thartë dhe të thartë të ananasit, të përzier me pak qepë të skuqura dhe erëza të pasura, duke sjellë një specialitet të famshëm dhe tërheqës. Vizitoni Perëndimin dhe zhytuni në kopshtet e gjelbëruara dhe admironi specialitetet e famshme dhe të paharrueshme të rajonit simpatik të lumit.

Tham Khảo Thêm:  Đề bài: Đọc -hiểu về chủ đề đề cao cái tôi của bản thân

Tre feta kripë

Kripa Bajian është një pjatë shumë e njohur për banorët e rrethit Xihe, ajo është përfshirë në ushqimet e përditshme të shumë familjeve të rrethit He. Kjo pjatë është një specialitet i famshëm i Bac Lieu. Qëroni, shtoni hudhrën, djegësin, sheqerin dhe limonin dhe i përzieni së bashku, prisni rreth 30 minuta përpara se ta përdorni. Kjo pjatë është e mbushur me ëmbëlsinë e sheqerit, thartirën e limonit, shijen pikante të hudhrës dhe djegës, e cila është mjaft e shijshme me orizin e bardhë.

Lumenjtë perëndimor dhe perëndimor, 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor duhet t'i provoni një herë

Sipas gustatorëve, tre aspektet e shijshme duhet të përbëhen nga tulla (tulla të kuqe, tulla gri me baltë dhe tulla të bardha qumështore), mish i fortë dhe jo ngjitës kur priten. Dhe treja më e shijshme është ajo që sapo zihet me vezë.

Zakonisht, kripën mund ta njomni tri herë në javë dhe ta përzieni me aromatizues. Në këtë kohë, barku i kripur i derrit është më i shijshëm, sa më shpejt që mishi të mos “vrapojë”, pjesa e kripur e barkut të derrit do të humbasë. Kur sasia e kripës që hahet ngadalë në shtëpi është pak e tepërt, duhet ta ndani kripën në copa të vogla, të shtoni të gjithë ujin me kripë dhe ta vendosni në frigorifer, ose të përzieni erëzat së bashku dhe më pas t’i vendosni në frigorifer për t’i ngrënë. gradualisht.

Specialitete perëndimore si dhurata

Ejani në Perëndim për të përjetuar dhe shijuar të gjitha pjatat e shijshme këtu. Pra, çfarë bëjnë ata që nuk kanë shkelur kurrë në perëndim të lumit, admirojnë peizazhin e bukur të perëndimit të lumit, çfarë duhet të bëjmë për t’u kujtuar atyre shijet tipike të Perëndimit. Këtu janë disa nga pjatat që do t’ju rekomandojmë:

  • “Kalerini me këmbë të gjata” është i thatë dhe i rremë
  • tortë nderimi
  • Tortë tet me gjethe kamelia
  • Tortë Pia
  • Verë e kumbullës Sau Tia
  • Chau Doc Një Salcë Giang
  • Mund Duoc sallam
  • Ben Tre karamele kokosi

konkludoni

Shijimi i kuzhinës së stilit perëndimor është gjithmonë një zgjedhje e preferuar e shumë turistëve. Kuzhina e larmishme dhe shumë destinacione tërheqëse e bëjnë lumin perëndimor një nga vendet më të denjë për t’u vizituar në Vietnam. Shpresojmë që ndarja e mësipërme t’ju ndihmojë të keni një udhëtim të lumtur, mos i humbisni dhuratat e Perëndimit me 1-0-2!

Postuar nga: Thao Thao

Fjalë kyçe: 10+ specialitete të famshme të lumenjve perëndimor që duhen provuar një herë

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết 10+ Đặc Sản Sông Nước miền Tây Nổi Tiếng Nhất Định Phải Thử 1 Lần . Đừng quên truy cập Chaolua TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Mì Cua lông – món “đặc sản” trứ danh của Thượng Hải, Trung Quốc

Ở Thượng Hải, nổi tiếng nhất phải kể đến món mì cua lông. Không phải là một nhà hàng sang trọng, không gian của Cejerdary tương đối…

Cách làm bánh da lợn đặc sản Nam Bộ

Nhắc đến các món bánh đặc sản của Việt Nam không thể bỏ qua món bánh da lợn, đây là món bánh được bình chọn vào top…

Top 20 đặc sản Cam Ranh ngon quên lối về

Cam Ranh được biết đến là thành phố sở hữu những bãi biển trong xanh cùng các hòn đảo xinh đẹp thu hút khách du lịch khắp…

5 đặc sản ẩm thực Việt Nam được 2 tổ chức thế giới xác lập kỷ lục

Tổ chức Kỷ lục Việt Nam (VietKings) cho biết, lần đầu tiên Việt Nam có 5 chuyên cơ được hai tổ chức thế giới là Liên minh…

Các đặc sản mua về làm quà khi du lịch Hà Giang

Du lịch Hà Giang mua gì làm quà? Chắc hẳn không ít người đã tự hỏi mình câu hỏi này khi trải qua một chặng đường dài…

Chè Hẻm Đường Hùng Vương Huế – “Đặc Sản” Duyên Dáng Của Xứ Huế

Ai đó từng nói, đến Huế mà không nếm thử chè hẻm Hùng Vương thì quả là một thiếu sót lớn. Hãy cùng dichoihue.com tìm hiểu về…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *